صندوق توسعه ملی امسال 3 هزار میلیارد تومان به وزرات جهاد تسهیلات پرداخت کرده است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، خالدی ظهر امروز(سه شنبه24بهمن) در جلسه تبیین برنامه های مرتبط با اشتغال وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: اگر سرمایه گذاری درست انجام شود منجر به اشتغال می شود.

وی افزود: اشتغال بحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد چراکه زمانی که از اشتغال صحبت می شود می توان از ظرفیت های مختلف استفاده کرد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهادکشاورزی در بیرجند بیان کرد: با توجه به ظرفیتی که برای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است علاوه بر اینکه اشتغال روستایی توسعه پیدا می کند، 70 هزار میلیارد تومان نیز در بحث اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است که باید در حوزه اشتغال فراگیر  تلاش شود.

خالدی با اشاره به اینکه متأسفانه در بحث اشتغال فراگیر خیلی ورود پیدا نکردیم تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت های متعددی وجود دارد که هم می تواند ظرفیت و هم چالش باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا صندوق توسعه ملی امسال 3 هزار میلیارد تومان به وزرات جهاد تسهیلات پرداخت کرده است که فاینانس ، منابع داخلی بانک ها، استفاده از مکانیزاسیون که در مدرن سازی بخش کشاورزی باید مدنظر قرار گیرد، کمک‌های فنی و اعتباری، انتشار اوراق و منابع ریسک و منابع بانک های غیرتخصصی از جمله ظرفیت‌هایی بوده که می‌تواند در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی از مشخص شدن 10 رسته در بحث اشتغال فراگیر در کشور خبر داد و یادآور شد: در بحث اشتغال پایدار روستایی محدودیتی وجود ندارد.

خالدی با بیان اینکه در بحث اشتغال فراگیر با مشخص شدن 10 رسته اولویت‌دار بخش کشاورزی 10 مجری ملی برای این رسته ها مشخص شده است اظهار داشت: در این راستا رویکرد زنجیره‌ای به طور کامل توسط مجریان ملی درنظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه امسال 25 درصد منابع در بحث اشتغال پایدار روستایی و عشایری آزاد شده است افزود: همچنین 45 درصد منابع مربوط به بخش کشاورزی در بحث اشتغال پایدار روستایی است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی با بیان اینکه در بحث جذب تسهیلات مهم ترین اقدام اطلاع رسانی هدفدار است گفت: در حوزه کشاورزی می‌توان از تسهیلات دیگر بخش‌ها نیز استفاده کرد که به طور عملی بیش از 50 درصد می توان در بخش کشاورزی از این تسهیلات مورد استفاده قرار گیرد.

خالدی با بیان اینکه فضای کسب و کار باید در جامعه ایجاد شود بیان کرد: چراکه با شکل گیری این فضا بسیاری از مشکلات در بحث جذب تسهیلات رفع می شود.

وی با اشاره به اینکه بحث کسب و کار باید بالاتر از دیگر حوزه ها در نظر گرفته شود تصریح کرد: در حال حاضر برنامه اجرایی برای بحث اشتغال برنامه ریزی کردیم که جهت گیری های مدنظر وزرات در آن لحاظ شده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی گفت: باید شرکت‌های پیش‌رو در بحث اشتغال مورد توجه قرار گیرند زیرا در غیر این صورت به دلیل اینکه نقش بسیار مهمی دارند با مشکل مواجه می شویم بنابراین باید بخش خصوصی را درگیر سازیم تا هم در بحث اشتغال و رونق تولید کمک کند.

خالدی یادآور شد: متاسفانه آموزش های کشور حتی آموزش های فنی و حرفه ای نتوانسته است در آموزش کسب و کار به خوبی عمل کند به طوری که حوزه کسب و کار نیاز به نیروهای فنی و دانشی دارد.

وی خاطرنشان کرد: در بحث اشتغال دو بحث از یک سال گذشته آغاز شده است که  از جمله این بحث‌ها برنامه اشتغال فراگیر و دیگری برنامه قانون حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایری است که تاکنون در این راستا اقدامات خوبی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی با بیان اینکه مشکل کشور مشکل منابع مالی و پول نیست افزود: اگر قرار است پولی به تولیدی که فروش نداشته باشد داده شود اتفاق خوبی صورت نمی‌گیرد بنابراین اولین نیاز تغییر رویکرد است.

خالدی خاطرنشان کرد: در این راستا این تغییر رویکرد در قانون اشتغال پایدار روستایی و اشتغال فراگیر آمده است و این تغییر رویکرد به شکل دیگری در وزارت جهاد مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه در تمام دنیا سهم بخش کشاورزی به شکل سنتی کاهش می یابد اظهار داشت: باید پیاده سازی رویکرد کسب و کار کشاورزی در چارچوب برنامه اشتغال فراگیر مدنظر باشد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید حرکت از کشاورزی تولید محور به سمت کسب و کار کشاورزی صورت گیرد یادآور شد: اگر می خواهیم تولید را حمایت کنیم نباید این دو بخش را جدا از یکدیگر بدانیم.

خالدی با اشاره به تمرکز بر حمایت و تأمین مالی زنجیره ارزش به جای فعالیت های مستقل و جزیره ای تصریح کرد: تجربه دنیا نشان داده که باید سهم کسب و کارهای کشاورزی افزایش یابد همچنین بسیاری از بخش‌ها سودآور هستند و ما می خواهیم به سمت کسب و کار کشاورزی حرکت کنیم که بر روی آن تأکید شده که جزو ظرفیت‌های ما هستند.

وی با اشاره به این که باید کسب و کارها را مورد حمایت قرار دهیم یادآور شد: همچنین  باید کارگاه‌های فرآوری به مناطقی ایجاد شوند که تولید وجود داشته باشد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید برنامه اشتغال فراگیر مورد توجه قرارگیرد گفت: منابع تأمین مالی از محل بند الف و ب تبصره 18 قانون بودجه 96 است بنابراین  استان‌ها باید از همین امروز برای سال آینده رسته های خود را برای اشتغال فراگیر مشخص کنند.

خالدی تصریح کرد: در این راستا سال آینده روی این موضوع دولت مصمم است که نرخ سود در بحث اشتغال پایدار و فراگیر کمتر از 10 درصد باشد.

وی به اقدامات وزرات جهاد کشاورزی در راستای اشتغال اشاره کرد و بیان کرد: نخستین اقدام مشخص کردن رسته فعالیت ها است که در برنامه اشتغال فراگیر به آن تأکید شده است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزرات جهاد کشاورزی اظهار داشت: بنابراین باید منابع براساس اولویت های استان‌ها توزیع شود اما در اشتغال پایدار روستایی همه فعالیت های روستایی را شامل می شود.