به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، هاشم ولی پور مطلق  از خرید تضمینی هزار و ۸۰ تن گندم از کشاورزان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در حال حاضر یک پنجم مصرف گندم استان در داخل تولید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون ۵۶۲ تن از این میزان خرید تضمینی در سامانه ثبت شده است، گفت: ۲۲ مرکز خرید در استان گندم را از کشاورزان خریداری می کنند.

ولی پورمطلق تصریح کرد: از این تعداد ۱۹ مرکز زیر پوشش تعاون روستایی و سه مرکز زیر پوشش شرکت غله و خدمات بازرگانی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: امسال شاهد موافقت دولت برای پرداخت کرایه حمل مستقیم به کشاورز هستیم که این مهم از طرفی سبب صرفه جویی در هزینه ها و از طرفی مشوقی برای کشاورزان برای فروش محصول به صورت تضمینی خواهد بود.

وی با بیان اینکه کار برداشت گندم از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شده، گفت: ۲۱ هزار هکتار از اراضی استان زیر پوشش محصول گندم است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: تاکنون از هزار و ۴۵۰ هکتار سطح زیر کشت این محصول برداشت شده است که قیمت تضمینی هر کیلو گندم هزار و ۳۰۰ تومان است.

ولی پور مطلق همچنین به برداشت محصول کلزا در استان اشاره و تصریح کرد: هزار هکتار از مزارع خراسان جنوبی زیرکشت کلزا است که در حال حاضر ۷۳۰ هکتار به مرحله برداشت رسیده است.

وی افزود: پیش بینی می شود امسال ۵۵۰ تن کلزا از مزارع زیر کشت این محصول در استان برداشت شود.

ولی پور مطلق بیان کرد: درآمد زایی کلزا نسبت به گندم ۲.۵ برابر است و همزمان با آغاز فصل برداشت کلزا خرید تضمینی این محصول نیز آغاز می شود.

وی با اشاره به نرخ خرید تضمینی کلزا ادامه داد: نرخ خرید تضمینی این محصول دو هزار و ۸۶۶ تومان اعلام شده و در حال حاضر در هشت شهرستان خراسان جنوبی مزرعه کلزا وجود دارد.