معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت گفت: امسال بیش از ۳۰۰ هزار تن دانه کلزا در کشور تولید خواهد شد که در این راستا رقم خودکفایی روغن دو رقمی می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، عباس کشاورز ظهر امروز(سه شنبه 5تیر) در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان برتر و برگزیدگان بخش کشاورزی استان اظهار داشت: تا ظرفیت‌های خالی کشور خیلی جا داریم و از دید تولید و رونق ظرفیت‌های خالی بسیاری داریم.

وی با بیان اینکه 94 درصد محصول وارداتی کشور 8 محصول است و آنان را هدف گرفته ایم تا بتوانیم واردات را به حداقل برسانیم افزود: در رأس این 8 مورد گندم قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت بیان کرد: در کشور بیش از 2 میلیون و 700 هکتار گندم آبی و 4 میلیون هکتار گندم دیم کاشته می شود که متناسب با ظرفیت اکولوژی زراعی کشور نیست که در این راستا طرحی تهیه و آسیب شناسی کردیم که طبق این آسیب شناسی 3 میلیون و 500 هکتار دیم و 2 میلیون هکتار گندم آبی باید کاشته شود.

کشاورز تصریح کرد: همچنین در راستای این طرح تولید گندم آبی را 500 هزار هکتار کاهش دادیم که اگر این امر استمرار داشته باشد طرح جواب خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: در مقطعی در 10 سال گذشته 190 هزار هکتار چغندر کشت می کردیم اما به دلیل آب مساحت آن را کمتر کردیم و این امر هنوز ادامه دارد و سال گذشته مشکل شکر حل شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه نخستین نسخه ما این است که ابتدا آب مدیریت شود و سپس تولید را مدیریت کنیم، یادآور شد: بخش کشاورزی در همه دنیا 3 وظیفه را بر عهده دارد که تقویت امنیت غذایی که تا امروز در دنیا برای همه حکومت ها مهم است‌ یکی از این وظایف است.

عباس کشاورز دومین وظیفه بخش کشاورزی را حفظ منابع آب عنوان کرد و اظهار داشت: اگر خاک، رودخانه، جنگل و بیابانی را فرسایش دادیم کوتاهی کردیم چراکه ممکن است این امر با منافع آنی ما متضاد باشد.

وی با بیان اینکه منابع باید پایدار و تقویت شوند افزود: همچنین باید همانگونه که مواظب پنبه، اناب، زرشک و غیره باشیم مواظب منابع نیز باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت سومین وظیفه بخش کشاورزی را افزایش درآمد کشاورزان عنوان کرد و گفت: باید به این امر توجه ویژه و خاصی شود.

کشاورز با اشاره به اینکه اگر استمرار و پایبندی به برنامه را حفظ کنیم گندم بیمه است اظهار داشت: هرکسی در هر بخشی کوتاهی کند به برنامه بی توجهی کرده است.

وی با بیان اینکه امسال بیش از 300 هزار تن دانه کلزا در کشور تولید خواهد شد خاطرنشان کرد: در این راستا رقم خودکفایی روغن دو رقمی می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت از وجود 3 مشکل در بخش کشاورزی خبر داد و خاطرنشان کرد: در این راستا نخستین مشکل بحث آب است و کشاورزان مشکل آب را به خوبی درک کردند و هیچ کسی به اندازه کشاورزان به مشکل آب اهمیت نمی‌دهد.

عباس کشاورز با بیان اینکه در بحث آب و نارسایی آن کل کشور در زمان های مختلف درگیر است تصریح کرد: دومین مشکل در بخش کشاورزی، مشکل پایداری است و در حال حاضر خاک ما در حال فرسایش است و کشاورزان باید مراقب پایداری خاک باشند چرا که نسخه آن پیچیده است.

وی سومین مشکل بخش کشاورزی را بهره‌وری دانست و یادآور شد: بهره‌وری کلید توسعه کشاورزی است و همچنین نخستین خط قرمز نیز این است که ما از آب چه تولید می‌کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به اینکه نخستین هنر ما شاخص بهره وری آب است اظهار داشت : طی 5 سال اخیر 6 درصد ضریب بهره وری آب را در بخش کشاورزی بالا بردیم بنابراین اگر روی این نظریه باقی بمانیم و به روش های آن عمل کنیم ظرف برنامه ششم باید کاهش منابع آبی را به 1.7 درصد برسانیم.

کشاورز با اشاره به اینکه دولتی‌ها و سیاسیون بخش کشاورزی به بهره‌وری آب توجه کافی ندارند خاطرنشان کرد: حل بحران آب به دست کشاورزان و مسئولان بخش کشاورزی است‌.

وی با بیان اینکه مسئولیت ما به اکثریت نیست و پایداری برنامه سومین توصیه بنده است یادآور شد: استمرار ما در برنامه‌ها پویایی کار است و مشکل را برطرف می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با اشاره به اینکه مشکل مردم و تولید از همه مهمتر است خاطرنشان کرد: امسال که وارد سال جدید شدیم 850 تن شکر در انبار داشته‌ایم.

عباس کشاورز با بیان اینکه برای اعطای تسهیلات هیچ محدودیتی نداریم و تنها باید مسائل را زود منتقل کنید گفت: خرید تضمینی و توافقی جزو سیاست های وزارت خانه کشاورزی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خاطرنشان کرد: کشاورزان خیلی شکننده هستند به همین دلیل باید همدلی، تلاش و نزدیکی ما با کشاورزان افزایش یابد.