معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه باید صنعتی کردن گیاهان دارویی برای تجاری‌سازی مورد توجه قرار گیرد گفت: گیاهان دارویی در حال حاضر بیشتر به عنوان مواد گیاهی دیده می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، عباس کشاورز ظهر امروز(سه شنبه 5تیر) در جمع خبرنگاران گفت: در بحث تغییر الگوی کشت، 3 سال است مطالعات پایه بر مبنای خاک، اقلیم ها و مناطق برای گیاهان مختلف انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت افزود: در این راستا در هر قسمت کشور مشخص شده است که چه گیاهانی بدون محدودیت، با محدودیت کم و یا محدودیت زیاد است و همچنین سنتز ملی آن طی چهار هفته آینده تمام و سنتز استانی آن به تدریج در استان ها مشخص خواهد شد.

وی تصریح کرد: بنابراین تا افق 1400 تا 1405 تعیین شده است در کشور چه محصولاتی باید کاشته شود.

کشاورز عنوان کرد: با توجه به مسئله آب، اشتغال و ارزآوری، وزارت خانه هر پروژه ای که مهم باشد را به صورت جدی تعیین می کند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا تاکنون مجریان تعیین شدند و یکی از اولویت ها، تسهیلات بانک کشاورزی است که  منابع ارزان قیمت تر به گیاهان دارویی اختصاص داده اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه باید صنعتی کردن گیاهان دارویی برای تجاری‌سازی مورد توجه قرار گیرد یادآور شد: چرا که در حال حاضر بیشتر به عنوان مواد گیاهی دیده می‌شوند.

عباس کشاورز با اشاره به اینکه برای استفاده صنعتی و دارویی با شرکت های سرمایه گذاری صحبت شده و در حال رایزنی هستیم اظهار داشت: این پروژه‌ها در استان اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و کرمان که مشکل کم‌ آبی بیشتری دارند در طرح‌های گیاهان دارویی در اولویت هستند.

وی با بیان اینکه برای 8 محصول گندم، جو، برنج، شکر، پنبه، حبوبات و دانه های روغنی که واردات می شوند اولویت های کم شدن واردات را داریم افزود: همچنین به کسانی که بانک نشاء داشته باشند، اعتباری ارزان و به نشاکاران یارانه داده می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت با بیان اینکه اولویت پروژه های آب و خاک کشت های نشایی است گفت: چند دستگاه کشت نشایی خریداری شده است و با یارانه به استان داده شده است‌.

عباس کشاورز بیان کرد: در برنامه سال 92، 750 میلیارد تومان، 5 هزار میلیارد تومان، 5 هزار و 200 میلیارد تومان و اعتبارات دیگری برای توسعه مکانیزایسون ارزان برای بانک کشاورزی قرار داده شده و هیچ محدودیتی ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت از ابلاغ 25 میلیارد تومان اعتبار به استان خبر داد و خاطرنشان کرد: هرچه خرج شود سهم استان بالاتر می رود.