کشت آزمایشی گیاه کاملینا در شهرستان طبس انجام می­گردد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، داوود بخشایی گفت: در سال زراعی 97/96 کاشت گیاه کاملینا برای اولین بار دربخش دستگردان  شهرستان طبس  انجام و محصول تولیدی برداشت شد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس افزود: با توجه به خشکسالی­های چندین ساله کاهش بارندگی­  در استان و  شهرستان طبس کارشناسان  ومتخصصین با همکاری مراکز تحقیقات کشاورزی، نسبت به کشت آزمایشی گیاهانی که قابلیت کشت در زمین های با حاصلخیزی کمتر  را دارا بوده واز مصرف آب کمتری وراندمان ودرآمد اقتصادی بالاتری برخور دارند، اتفاق نظر رسیدند.

بخشایی در خصوص گیاه مناسب با شرایط جوی شهرستان طبس بیان کرد: کاملینا یا (کتان کش) گیاهی است که طی چند سال اخیر، کشت آن به عنوان یک دانه روغنی در سطح کشور آغاز شده و دانه های روغنی در بین محصولات زراعی ازاهمیت خاصی برخوردار می باشند و پس از غلات دومین ذخایر غذایی جهانی را تشکیل می دهند.

وی افزود:روغن های نباتی بیشتر از دانه های روغنی نظیر سویا، آفتابگردان، پنبه دانه، بادام زمینی و کلزا به دست می آید که نیاز آبی بالاتری دارند و دارای محدودیت هایی از جنبه های مختلف کشت و شرایط اقلیمی هستند.گیاه دارویی – روغنی کاملینا گیاهی است که در سالهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است و مهمترین مزیت آن، انجام کشت آن در پائیز و برداشت آن در اواخر فروردین ماه، نیاز آبی کمتر ، سازگاری بهتر با شرایط اقلیمی منطقه ،مقاومت فوق العاده به خشکی و سرمای بهاره ،حساسیت کمتر به شیوع آفات وعدم حساسیت گیاه به ریزش محصول در زمان برداشت می باشد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس عنوان کرد: این گیاه مقاومت بالایی نسبت به آفات رایج در دانه های روغنی مانند سوسک گرده خوار دارد. پتانسیل تولید عملکرد در کاملینا به اثبات رسیده و به عنوان گزینه مناسب در تناوب با غلات دانه ریز مطرح می باشد. میانگین تولید در کشورهای اروپایی 2.5-2 تن در هکتار بوده و نظر به تاریخچه محدود کشت آن در ایران برداشت از مزارع کاشت شده عملکردی معادل 1.5-1 تن در هکتار را رقم زده است.

مهندس بخشایی میزان  روغن دانه روغنی کاملینا را حدود 35 تا 40 درصد اعلام کرد و گفت: دانه این گیاه سرشاز از امگا3 ، پروتئین ها و ویتامین E است.و با مصرف 3 کیلوگرم بذر در هر هکتار برای کاشت  (به طور متوسط) می توان تراکم مطلوب در مزرعه ایجاد کرد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس سطح زیرکشت آزمایشی انجام شده این محصول را حدود 450 متر مربع در روستا های احمدآباد جدید،محمدآبادقدیم و میان آباد بخش دستگردان  با همکاری 3 نفر از بهره برداران اعلام کرد و افزود: در خصوص تهیه بذر و مشاوره فنی از مساعدت ورهنمودهای جناب آقای دکتر سید باقر محمودی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تحقیقات ،آموزش و ترویج کشاورزی و همچنین نظارت بر مراحل مختلف کاشت ،داشت و برداشت توسط آقای مهندس احمدی رئیس مرکز جهاد کشاورزی دستگردان بهره گرفته شده است.

بخشایی گفت:  معرفی گیاهان جدید می تواند با تغییرات الگوی کشت گامی موثر در جهت اقتصادی کردن کشاورزی، ایجاد اشتغال جدید و پایدار باشد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس بیان کرد: تغییرات شدید اقلیمی ، شیوه های کشت، نیاز بازار ، پیشرفت تکنولوژی و ... سبب شده است تا محققان در حوزه کشاورزی همواره به دنبال گیاهان جدید با قابلیتهای تغذیه ای و اقتصادی مناسب باشند.

داود بخشایی افزود:  با توجه به شرایط این گیاه بدلیل نیاز آبی کم، کشت پاییزه و سازگاری با اقلیم منطقه، می توان امیدوار بود توسعه کشت این گیاه گامی مؤثر در جهت اقتصادی شدن کشاورزی منطقه و ایجاد اشتغال پایدار گردد و در صورتی که بازار مصرف این دانه روغنی و یا روغن استحصال شده تامین گردد، پتانسیل توسعه کاشت این گیاه به خوبی در سطح شهرستان فراهم می باشد.