به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، در سفر والی ولایت فراه افغانستان با هیئت همراه به استان خراسان جنوبی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت فراه افغانستان با رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی جلسه هم اندیشی برگزار کردند.

 عبدالمنان متین فراهی گفت: روز گذشته در ارتباط با موضوعات مختلفی بحث و تبادل نظر شد که مهمترین آن صادرات و واردات برخی محصولات کشاورزی بین 2 استان خراسان جنوبی و ولایت فراه بود.

رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت فراه افغانستان گفت: در این نشست در خصوص صادرات محصول چغندرقند از ولایت فراه به خراسان جنوبی موافقت شد.

وی ادامه داد: ولایت فراه در زمینه محصولات گلخانه ای به ویژه خیار و بادمجان تولیدات بالایی دارد که در این زمینه نیز می توانیم با خراسان جنوبی همکاری کنیم.

عبدالمنان متین فراهی گفت: سالانه 700 تا 800 هزار تن هندوانه در فراه افغانستان تولید می شود که با توجه به کمبود آب در خراسان جنوبی برای واردات این محصول به استان اعلام آمادگی می کنیم.

وی تاکید کرد: در این زمینه توانایی داریم برخی محصولات عمده فراه به خراسان جنوبی صادر و در عوض محصولاتی از جمله شکر خراسان جنوبی به فراه صادر شود.

فراهی تاکید کرد: همکاری های دوجانبه در زمینه یافتن راهکارهای بهتر برای صادرات دام به جمهوری اسلامی ایران مد نظر ماست تا به شکل رسمی در این زمینه و افزایش و گسترش دامداری در ولایت فراه تلاش کنیم.

وی یادآور شد: برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، بلندمدت و کارگاهی توسط خراسان جنوبی و استفاده از دانش و آموخته های این استان مدنظر ماست تا آن را در سایه عمل به اجرا درآوریم.

رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت فراه افغانستان افزود: سه موضوع مذکور طی تفاهم نامه ای بین استانداران خراسان جنوبی و فراه افغانستان امضا می شود.

وی گفت: نخستین بار است که به خراسان جنوبی سفر کرده ایم لذا تاکنون به شکل رسمی در زمینه کشاورزی و زراعت با خراسان جنوبی همکاری نداشته ایم که این سفر روزنه امیدی برای فعالیت های بعدی شد.

فراهی اظهار داشت: تاکنون واردات محدودی به خراسان جنوبی داشته ایم و تجارت یکسویه بود که از این پس تجارت ها دوطرفه خواهد شد.

والی فراه افغانستان و هیات همراه در سفر سه روزه به خراسان جنوبی ضمن دیدارهای مختلف با مسئولان این استان از مراکز علمی و اقتصادی نیز بازدید کردند.