به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، محمد مالکی گفت: بر اثر خشکسالی های متوالی سطح زیر کشت خرما در این شهرستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهبندان افزود: امسال 411 تن خرما به ارزش 20 ‌میلیارد ریال از نخلستان های این شهرستان برداشت شد.
وی گفت: سطح زیرکشت محصول خرما در این شهرستان 240 هکتار است که 180 هکتار آن بارور و بقیه غیر بارور است.
وی اظهار داشت: بیشتر نخلستان های خرمای نهبندان در روستاهای «دهسلم»، «بندان» و «چاهداشی» وجود دارد که 320 بهره بردار در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند.
مدیر جهاد کشاورزی نهبندان اضافه کرد: برداشت خرما از نیمه مرداد شروع می شود که تا اوایل مهرماه ادامه دارد و محصول خرما نهبندان بیشتر در داخل شهرستان و استان به مصرف می رسد.
وی کبکاب، زاهدی، مضافتی، ارقام محلی، خاره خوش و پرکو را از مهمترین ارقام تولیدی خرمای نهبندان ذکر کرد و اظهار داشت: شهرستان نهبندان دومین تولید کننده محصول خرما در خراسان جنوبی است.

لازم به ذکر است که شهرستان نهبندان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد و این شهرستان با بیش از 59 هزار نفر جمعیت و 26 هزار کیلومتر مربع مساحت از شمال و غرب به شهرستان بیرجند، از جنوب به استان های سیستان و بلوچستان و کرمان و از شرق به افغانستان و شهر زابل محدود است.
این شهرستان با 140 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جنوبی ترین نقطه خراسان جنوبی در ناحیه بیابانی، خشک و کم آب استان قرار دارد.