به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، محمود حجتی صبح روز گذشته در آیین بهره برداری از پروژه تجهیز و نوسازی ۸۰۰ هکتار از اراضی طبس گفت: با همکاری کشاورزان طبسی، یکپارچه سازی اراضی در حدود هزار هکتار در دو بخش انجام شده که باعث می شود افزایش بهره وری آب را داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نباید بگذاریم آب به صورت سیلاب روانه کویر شود، افزود: باید با اجرای طرح های مختلف این آب ها جمع آوری شود.

وی با بیان اینکه باید از آب به بهترین نحو استفاده شود، گفت: تسطیح زمین باعث عملکرد بهتر مکانیزاسیون و استفاده بهینه از آب می شود.

حجتی با اشاره به فعالیت های دامداران طبسی در پرورش دام سبک پربازده، اظهار کرد: متوسط تولید شیر در منطقه روزانه ۰.۲ لیتر بوده که در حال حاضر به دو لیتر رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ظرفیت افزایش تولید شیر به پنج لیتر در این شهرستان وجود دارد، بیان کرد: امید است طرح استفاده از نژاد پر بازده در راستای افزایش تولید شیر ادامه پیدا کند.

حجتی با اشاره به دیگر ظرفیت های موجود در طبس اظهار کرد: پرورش شتر یکی از ظرفیت های این شهرستان است.

وی با بیان اینکه در کشور به پرورش دام شیری کمتر پرداخته شده بود، افزود: نژادهایی که داخل کشور هستند دو تا سه لیتر بیشتر شیر نمی دهند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نژادهایی در گوشه و کنار دنیا هستند که آرام آرام وارد کشور کردیم و این روند ادامه دارد، اظهار کرد: این شترها روزانه ۱۳ تا ۱۵ لیتر شیر می دهند.

وی با بیان اینکه تامین شیر و گوشت کشور یکی از حیاتی ترین نیازها است، گفت: با توجه به ارزش غذایی شیر شتر و تقاضای بازار زمینه خوبی برای ورود به این عرصه است.

حجتی با اشاره به خشکسالی ها بیان کرد: در بخش کشاورزی باید تلاش کنیم تا آسیب کمتری به طبیعت برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی خواستار حفظ خاک شد، گفت: نباید بگذاریم آب به صورت سیلاب به روانه کویر شود بلکه باید با اجرای طرح های مختلف جمع آوری شود.

وزیر جهاد کشاورزی خواستار استفاده از بذر مناسب و متناسب با اقلیم منطقه شد و افزود: همچنین مبارزه با آفت ها می تواند در افزایش بهره وری از آب مفید باشد.