به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاوزری شهرستان بشرویه با بیان این‌که الگوی کشت با توجه به شوری آب از پنبه به پسته تغییر کرده است افزود: میزان مصرف آب پسته نسبت به پنبه کمتر است از طرفی نصب کنتورهای هوشمند برای این منظور است که مزارع بر اساس پروانه آبیاری شوند و از آنجایی که چند ماه از سال باید خاموش باشند کشت پنبه را دچار مشکل می‌کند.

حسین سرچاهی گفت: در 20 سال گذشته سطح زیرکشت پنبه در بشرویه 20 هزار هکتار بوده است اما در چند سال اخیر شاهد کاهش سطح زیرکشت پنبه در بشرویه هستیم.

وی بیان کرد: بشرویه با دارا بودن سطح زیرکشت 3 هزار هکتاری پنبه دارای رتبه اول در استان است که میانگین تولید آن دو هزار و 500 کیلوگرم در هکتار بوده و میزان 7 هزار تن وش در سال تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاوزری شهرستان بشرویه افزود: سهم تولید پنبه شهرستان در کشور 4 درصد است و پنبه تولیدی در این شهرستان از نظر کیفیت در این برتری منحصر به فرد بوده به گونه‌ای که از نظر استحکام الیاف و طول الیاف جزو پنبه‌های با کیفیت کشور است.

وی با بیان اینکه میزان اشتغازایی این محصول در هر هکتار در مراحل کشت، داشت و برداشت 95 نفر روز است اظهار داشت: در مجموع در کل پنبه شهرستان 285 هزار نفر روز اشتغالزایی ایجاد می‌کند که شامل اشتغال سالیانه برای 800 نفر است.

سرچاهی ادامه داد: کشت مستقیم پنبه در سطح 1200 هکتار اجرا شده است که در سطح کشور پیشرو است و میزان تولید سالیانه بذر گواهی شده پنبه حدود 500 تا 700 تن است که علاوه بر تامین بذر مورد نیاز استان به دیگر استان‌ها صادر می‌شود.

مدیر جهاد کشاوزری شهرستان بشرویه افزود: یک هزار و 430 نفرکشاورز پنبه کار در بشرویه مشغول به فعالیت‌اند و زمان برداشت پنبه از نیمه مهرماه آغاز شده و تا اواخر دی ماه ادامه دارد که بخشی از آن به وسیله دستگاه کمباین برداشت شده و بخشی نیز توسط کارگر برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: در بشرویه دو کارخانه فعال داریم اما بیشتر پنبه تولیدی در این شهرستان به شهرستان‌های گناباد و کاشمر ارسال می‌شود چون با توجه به شرایط فضای رقابتی حاکم بر بازار کشاورزان ترجیح می‌دهند محصول خود را به افردی بفروشند که قیمت بیشتری پرداخت می‌کنند.

سرچاهی افزود: امسال فضای خرید و فروش پنبه بشرویه خارج از استان بسیار داغ است و این به نفع کشاورز است تا سود بیشتری نصیبش شود.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان نیز در گفتگو با تسنیم گفت: از ابتدای امسال 720 تن پنبه در چهار مرکز که سه مرکز در بشرویه و یک مرکز در سرایان مستقر است به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شده است.

قربانی با بیان اینکه قیمت خرید توافقی است و هرچه که بین مرکز و کشاورز به تفاهم برسند نرخ گذاری و خریداری می‌شود افزود: با توجه به شرایط خرید پنبه توافقی نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان کمتری خریداری شده است اما برنامه‌ریزی‌هایی شده است تا شرایطی در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد و با انجام آن برنامه‌ها شاهد افزایش خرید توافقی پنبه تا پایان دوره خواهیم بود.