به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی گفت: تلاش می‌شود  تا سازمان تعاون روستایی برای خرید توافقی زرشک ورود کند چرا که با این اقدام عواید حاصل از دسترنج کشاورز به جیب خود او می رود و از جولان دلالان و واسطه‌ها نیز کاسته می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه برنامه داریم  برای تامین تسهیلات ارزان قیمت و در اختیار گذاشتن منابع به سازمان تعاون روستایی برای اجرایی شدن خرید توافقی زرشک انجام شود، عنوان کرد: قیمت زرشک با توجه به تورم موجود در بازار و افزایش هزینه‌های تولید مناسب است.

وی اظهار داشت: تولید زرشک امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش دارد اما به کشاورزان توصیه می‌شود برای حفظ کیفیت زرشک خود را در زمان مناسب برداشت کنند.

قوسی با بیان اینکه 12 واحد فرآوری و بسته بندی زرشک در استان پروانه بهره برداری دریافت کرده است، افزود: این واحدها با ظرفیت 9 هزار و 370 تن از مدیریت صنایع غذایی سازمان جواز گرفته اند و محصولاتی از قبیل کنسانتره زرشک، آب و شربت زرشک و ... تولید می‌کنند.

وی بیان داشت: یکی از مشکلات بهره برداران زرشک کار در خراسان جنوبی این است که محصول خود را به عنوان نوبرانه و زودتر از موعد برداشت می‌کنند که این امر سبب کاهش کیفیت محصولات از نظر غذایی و دارویی در سال بعد می‌شود.

قوسی با بیان اینکه سال گذشته 18 هزار و 830 تن زرشک از باغات خراسان جنوبی برداشت شد، افزود: امسال پیش بینی می‌شود 19 هزار و 500 تن برداشت شود.