به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان گفت: مجموع اراضی کشاورزی آبی استان ۱۴۰ هزار هکتار است اما تاکنون ۱۷ درصد آن مجهز به سامانه‌های نوین آبیاری شده است.

محمدحسن غلامی به نقش مهم اجرای سامانه نوین آبیاری در صرفه‌جویی آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: با اجرای این نوع سامانه سالانه حدود ۲۵ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

وی اظهار داشت: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از سال ۷۲ در استان آغاز شد اما تا سال ۹۵ کشاورزان استقبال چندانی نداشتند و منابع استان نیز بسیار محدود بود.

وی ادامه داد: حدود ۹۰ درصد طرح‌های آبیاری نوین در سال‌های اخیر اجرا شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: سال ۹۵ یک هزار و ۵۲۵ هکتار، سال ۹۶ حدود هفت هزار و ۲۹ هکتار و پارسال هفت هزار و ۴۷ هکتار از اراضی کشاورزی استان مجهز به سامانه آبیاری نوین شد.

وی اعتبار مصوب اجرای طرح‌های آبیاری نوین استان را ۷۲ میلیارد تومان در سال جاری اعلام کرد و اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری نوین مجهز شده است.

غلامی افزود: پارسال ۳۸ میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به متقاضیان پرداخت شد که با پیگیری‌های انجام شده امسال به دو برابر افزایش یافت.

وی بیان کرد: دولت به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار ۱۳ میلیون تومان و کم فشار پنج میلیون ۸۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد که برای افزایش ۳۰ درصدی این میزان قول مساعد داده شده است.

وی اظهار داشت: تاکنون آبیاری نوین در سطح ۲۳ هزار و ۷۷۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان اجرا شده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در حال حاضر سامانه آبیاری نوین در سطح ۹ هزار و ۸۲۱ هکتار از اراضی استان در دست اجراست و طرح مطالعاتی ۲۰ هزار هکتار دیگر نیز انجام شده است و به زودی وارد فاز عملیاتی می‌شود.

وی وی یادآور شد: با توجه به پراکندگی منابع آبی در استان، تامین و هزینه برق برای اجرای سامانه‌های آبیاری نوین زیاد است در حالیکه هزینه تامین برق برعهده بهره‌برداران است لذا تقاضا داریم وزارت نیرو در این زمینه مساعدت ویژه داشته باشد.