به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با بیان اینکه  باغدارانی که قصد احداث، اصلاح و احیای باغ‌های خود را دارند نهال‌های مورد نیاز را از نهالستان‌های مورد تأیید کارشناسان حفظ نباتات که دارای شناسه و لیبل هستند تهیه کنند،گفت: به کشاورزان توصیه می‌شود تا نهال‌های مورد نیاز خود را از نهالستان‌های دارای شناسه و لیبل که مورد تأیید کارشناسان حفظ نباتات این مدیریت هستند تهیه نمایید.

مریم جوادی بایگی افزود: کشاورزان به منظور جلوگیری از بروز خسارت، از خرید نهال‌هایی که به صورت غیر مجاز در منطقه و در بازارچه‌های محلی توزیع می‌شود خودداری کنند.

وی بیان کرد: همچنین وارد کنندگان نهال آلوده به منطقه به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه با بیان اینکه نهال‌های بدون شناسه آینده باغ‌ها را از لحاظ اقتصادی به خطر می‌اندازند، عنوان کرد: نهال های سالم و مرغوب زیربنای توسعه باغ و اصلی‌ترین نهاده در احداث باغ هستند.

وی ادامه داد: نهال بدون شناسه و بدون گواهی سلامت به دلیل اینکه هیچگونه تضمینی در اصالت و سلامت آن وجود ندارد علاوه بر باغ‌های جدیدالاحداث، آینده باغ‌های موجود را به لحاظ تولید اقتصادی به خطر می‌اندازد و چه بسا با ورود نهال‌های آلوده خسارت جبران ناپذیری به بخش کشاورزی منطقه وارد شود.

جوادی بایگی تصریح کرد: بازدید از نهال‌های ورودی به شهرستان به طور مستمر توسط کارشناسان این مدیریت انجام می‌ شود.