به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان با بیان اینکه دو میلیون و ۴۰۰ هزار دام سبک در استان وجود دارد، گفت: ظرفیت علوفه استان حدود ۷۹۰ هزار تن است و ۷۰ درصد نیاز غذایی دام سبک از مراتع استان تامین می شود. 

غلامرضا قوسی به فقر مراتع و افزایش جمعیت دام ها اشاره و ادامه داد: این موضوع باعث افزایش تقاضا برای تغذیه دام ها و افزایش قیمت علوفه های خشبی شد و از طرف دیگر با کاهش ۲۹ درصدی تولید علوفه در بخش زراعی استان مواجه بودیم.

وی معتقد است که  به دلیل خشکسالی دو هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان تحمیل شده که با توجه به پیشروی خشکسالی این عدد در آینده نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد نیاز حجمی دام از طریق علوفه های داخلی تأمین می شود که در راستای رفع مشکلات دامداران تأمین علوفه خشبی را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد جیره غذایی دام ها از علوفه های خشبی تامین می شود، تصریح کرد: بنیاد برکت تسهیلاتی برای خرید و نگهداری دام به تولیدکنندگان زراعی می دهد و بسیج سازندگی استان در تامین علوفه برای دامداران هم استانی کمک خواهد کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ، اضافه کرد: محدودیت های جابه جایی دام نیز برداشته شد و دامداران خراسان جنوبی بدون محدودیت می توانند دام خودشان را به استان های دیگر بفروشند. همچنین تصمیماتی درباره تسهیلات کم بهره یکساله و تسهیلات ارزان قیمت ۵ ساله برای تامین علوفه و نگهداری دام اخذ شده که در حال پیگیری این موضوع هستیم.

قوسی به ترسالی چند سال گذشته اشاره و اضافه کرد: مراتع ظرفیت خوبی در این چند سال داشتند که باعث افزایش رغبت برای تولید دام در استان شد. به گفته وی ۲۵ درصد از میزان دام های استان باید به طور طبیعی حذف شوند اما این کار انجام نشد و اکنون خشکسالی مشکلاتی برای دامداران فراهم کرده است.