به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان گفت: از پساب ناشی از پرورش زالو به دلیل بالا بودن ارزش کودی می‌توان برای مصارف کشاورزی و آبیاری گل‌ها استفاده کرد.

مهدی سورگی با اشاره به اینکه پارسال ۷۰۰ هزار لارو زالو در استان تولید شده است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون نیز ۵۰۰ هزار لارو زالو تولید شده است.

وی افزود: پرورش زالو توانسته است زمینه اشتغال را برای ۲۰ هم استانی فراهم کند.

سورگی بیان کرد: هم اکنون یک مجموعه پرورش زالوی طبی به صورت صنعتی و دارای مجوز از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در استان فعال است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: از مجموعه‌های پرورش زالو که به صورت سنتی و خانگی فعالیت دارند، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه پساب زالو از خراسان جنوبی به تمام استان‌های کشور ارسال می‌شود، اظهار کرد: زالو بیشتر به مصارف پزشکی برای زالو درمانی استفاده می شود و از زالو خشک شده برای تولید روغن پماد و خوراک طیور و آبزیان هم استفاده می‌شود.

سورگی ادامه داد: از پساب زالو که ارزش کودی آن ۵۰ برابر بیشتر از پساب ماهی است در حوزه کشاورزی و گل فروشی (آبیاری گل‌ها) استفاده می‌شود.

مدیر امور شیلات و آبزیان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: زالو در محیطی شرجی و کاملا بهداشتی (داخل آب) زندگی می‌کند و در داخل بستر‌های مخصوص اقدام به تخم گذاری می‌کند؛ زالو‌های پرورشی از خون بهداشتی (خون کشتارگاهی) و جلبک تغذیه می‌کنند.

به گفته وی علاقه‌مندان به پرورش زالو می‌توانند پس از دریافت پروانه تأسیس از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان، گذراندن دوره‌های آموزشی و تهیه مکان مورد نظر و تکمیل تجهیزات مناسب، نسبت به تهیه مولد و یا لارو زالو اقدام کنند.