شنبه     05/خرداد/1397 

160 طرح با اعتبار 710 میلیارد ریال در کارگروه تسهیل و رونق تولید بخش کشاورزی خراسان حنوبی تصویب شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مهدی بهدانی با اشاره به بررسی مشکلات واحدهای تولیدی بخش کشاورزی شامل دامی، گیاهی و صنایع تبدیلی و تکمیلی گفت: از شهریور ماه سال 1396 تا کنون در کارگروه تسهیل و رونق تولید به منظور رفع مشکلات این بخش تعداد 160 طرح تولیدی به سیستم بانکی معرفی شدند.

مدیر امور سرمایه گذاری سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: اعتبار این طرح ها  710 میلیارد ریال بوده که از این تعداد تاکنون 43 طرح به مبلغ 210 میلیارد ریال با هدف خروج از رکود و برگشت به چرخه تولید تأمین مالی شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر تأمین مالی این پروژه ها، مشکلات واحدهای تولیدی در سایر بخش­ها نیز در این جلسات مورد بررسی قرار گرفته و پیگیری های لازم به منظور رفع این مشکلات در کمیته های کارشناسی و کارگروه اصلی انجام گردیده است.

بهدانی ابراز امیدواری کرد با ادامه این روند و ابلاغ اعتبارات جدید در سال 1397 شاهد فعالیت تمامی واحدهای تولیدی در سال حمایت از کالای ایرانی باشیم.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مراسم بزرگداشت سوم خرداد ماه، روز آزادسازی خرمشهر در محل نمازخانه سازمان با تقدیر از 20 رزمنده و جانباز جهادگر برگزار گردید.

این مراسم با اجرای صبحگاه مشترک همکاران سازمان و ادارات تابعه آغاز گردید و پس از آن ادای احترام به شهدای والامقام جهادگر سازمان، در محل یادمان شهدای سازمان جهاد انجام شد و سپس مراسم سخنرانی و تجلیل از 20 جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، هاشم ولی پور مطلق روز گذشته در کمیته هماهنگی خرید گندم استان که در سالن جلسات استانداری برگزار گردید، گفت: امسال 21 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت محصول گندم است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد کاهش دارد اما میزان خرید نسبت به سال گشذته روند افزایشی دارد.

وی بابیان اینکه در محصولات مختلف کشاورزی خرید ها تضمینی، توافقی و خریدهای مختلف دیگری اعمال می شود، گفت: اما در مورد محصول گندم به دنبال خرید حداکثری هستیم در حالی که برای محصولات مانند پنبه بیشتر برای خرید نگاه حمایتی داریم.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در محصولاتی که امکان خرید توافقی توسط تشکل های بخش کشاورزی وجود داشته باشد با تزریق نقدینگی به آن واگذار می کنیم.

 ولی پور مطلق با اشاره به اینکه شهرستان قائن بیشترین سطح زیرکشت محصول گندم را امسال دارد، ادامه داد: امسال 12 هزار و 100 تن کود بین کشاورزان توزیع شده است.

 وی از پیش بینی 22 مرکز خرید گندم در سطح استان خبر داد و عنوان کرد: در سال جاری قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان یک هزار و 300 تومان است که نسبت به سال قبل تغییری نکرده است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به وجود 9 هزار و 116 نفر بهره‌بردار گندم در استان اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود در سال جاری 65 هزار تن گندم در استان تولید شود.

 ولی پور مطلق با اشاره به پیش بینی خرید تضمینی بیش از 21 هزار تن گندم در سال جاری از کشاورزان استان، افزود: زمان خرید گندم تضمینی از یکم فروردین ماه آغاز شده و تا 30 آذرماه امسال ادامه خواهد داشت و همچنین خرید گندم براساس ثبت اطلاعات پهنه‌ها انجام می شود.

 به گفته وی در سال جاری حدود 700 تن بذور اصلاح شده گندم در اختیار کشاورزان قرار گرفته است و امسال اقدامات خوبی در خصوص مراکز خرید گندم  و تجهیز آن انجام شده است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: سال گذشته پول خرید تضمینی گندم کشاورزان طی دو مرحله پرداخت شد.

استاندار خراسان جنوبی هم در این نشست تاکید کرد: فرمانداری ها و ادارات جهاد کشاورزی شهرستان ها می بایست فرآیند خرید گندم و هرگونه کمک یارانه ای را به کشاورزان اطلاع رسانی کنند تا گندمکاران مجبور به فروش گندم به دلالان نشوند.

محمدمهدی مروج الشریعه افزود:پیشنهاد افزایش قیمت یا تامین هزینه حمل گندم همین امروز به شورای اقتصاد در تهران ارسال شود.

وی گفت: مسئولان کشور باید متوجه این موضوع شوند که با وجود افزایش هزینه های تولید گندم اعم از کود،سم و بذر، قیمت خرید تضمینی افزایشی نداشته است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین با اشاره به تداوم خشکسالی و کم آبی در خراسان جنوبی افزود: استانی مانند اصفهان، تهدید کم آبی را تبدیل به فرصت کرده اند و با ارایه طرح های کاربردی و خلاقانه در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، اعتبار ملی می گیرند.

مروج الشریعه گفت: مجریان مدیریت مصرف آب در استان باید در ازاری هر گونه آب صرفه جویی شده در استان برنامه عملیاتی داشته باشند و مازاد آب را در برنامه تغییر الگوی کشت مصرف کنیم.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی مهدی یوسفی گفت: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی، تولید محصول سالم و در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است. به طوری که دو زیر پروژه مهم اقتصاد مقاومتی، کنترل بیولوژیک و کنترل غیر شیمیایی آفات با استفاده از تجهیزات کنترل غیرشیمیایی تعیین گردیده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: حفظ و حراست محصولات زراعی و باغی از گزند عوامل خسارت زای گیاهی شامل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: در این راستا، پیش آگاهی، اطلاع رسانی و استفاده از روش‌های نوین کنترل و مبارزه با آفات و بیماری‌ها بر عهده بخش حفظ نباتات است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده و گام مهمی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شده است.

یوسفی ادامه داد: خشکسالی‌های متوالی در استان خراسان‌جنوبی، زمینه ساز طغیان بسیاری از آفات و بیماری‌ها از جمله چوبخوارها بوده که با تلاش همکاران حفظ نباتات در سطح استان عملیات کنترل و مبارزه با آنان هر ساله انجام و پیگیری‌های لازم در راستای وظایف سازمانی صورت می‌پذیرد.

وی در ادامه از مبارزه با سن گندم در سال زراعی جاری، در سطح 1308 هکتار خبر داد و افزود عملیات مبارزه علیه این آفت در شهرستانهای سردسیر استان نظیر شهرستان قاین ادامه دارد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی همچنین به تجهیز شبکه مراقبت و پیش آگاهی استان، به کارگیری ناظرین گیاهپزشکی و نصب دستگاه‌های دیتالاگر( هواشناسی) برای ایستگاه‌های پیش آگاهی استان اشاره کرد و ادامه داد: از کشاورزان می‌خواهیم قبل از هر گونه مبارزه با آفات، با مراجعه به مدیریت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک‌های گیاهپزشکی، از زمان دقیق و روش مبارزه مناسب اطلاع حاصل نمایند.

مهندس یوسفی، پسیل و پروانه چوبخوار پسته را از مهم‌ترین آفات باغات پسته استان برشمرد و اظهار کرد: سم پاشی بی رویه علیه این آفات، خطر طغیان آن در سال‌های آتی را در پی خواهد داشت. بنابراین اجرای عملیات مبارزه تلفیقی بهترین روش کنترل این آفات است.

وی با بیان اینکه عملیات ردیابی و مبارزه با بیماری زنگ زرشک هر ساله به نحو مقتضی انجام می‌شود افزود: کشاورزان باید ضمن رعایت توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی از جابجایی پاجوش از مناطق آلوده به سایر مناطق خودداری کنند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ضمن اشاره به آغاز فصل برداشت محصولاتی نظیر کلزا و غلات، یادآور شد: عملیات ضد عفونی کمباین‌های مهاجر برای جلوگیری از انتشار هر گونه آفت، عامل بیماری و بذور علف‌های هرز سمج و مشکل ساز در استان با نظارت کارشناسان جهاد کشاورزی اجرا می‌شود.بازدید امروز110
بازدید دیروز205
بازدید هفته1114
بازدید کل33841