دوشنبه     28/آبان/1397 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رئیس سازمان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تنظیم بازار استان گفت: در مجموع از ابتدای امسال بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ تن اقلام مورد نیاز و کالای اساسی مردم در سطح بازار توزیع شده است.

 غلامرضا قوسی افزود: در راستای طرح تنظیم بازار، محصولات و نهاده های کشاورزی به صورت مناسب ذخیره سازی و به منظور کنترل بازار در سطح عرضه توزیع می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از توزیع یک هزار و ۲۸۶ تن برنج در این مدت خبر داد و بیان کرد: همچنین تاکنون  ۲۰۳ تن گوشت قرمز، یک هزار و ۲۲۲ تن مرغ منجمد و ۷۹۰ تن شکر در سطح استان توزیع شده است.

وی همچنین توزیع ۲۳۱ تن سیب درختی و ۴۱۰ تن پرتقال را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای تنظیم بازار استان عنوان کرد.

وی یادآور شد: دولت برنامه ریزی لازم برای ذخیره سازی کالا و نهاده های مورد نیاز را انجام داده و متناسب با نیاز جامعه به بازار تزریق می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین با پیش بینی های انجام شده و با همکاری تشکل های بخش خصوصی نهاده ها دامی از محل واردات با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان تأمین و توزیع می شود.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مقام عالی وزارت به محض رسیدن به پایتخت به بررسی درخواست های مردمی و مشکلات کشاورزی و همچنین استفاده از پتانسیل کشاورزی خراسان جنوبی پرداخت و در اولین اقدام، تعداد 15 نفر  از محققین و متخصصین  را برای  بررسی آفات پسیل پسته و دانه سفیدی انار به استان اعزام نمود.

در کنار دکتر سرافرازی بعنوان معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور و همکاران ایشان، تعداد 9 نفر از متخصصین استان خراسان رضوی، تعداد 2 نفر از استان یزد و همچنین تعداد 3  نفر از استان خراسان جنوبی با دستور مهندس محمود حجتی برای بررسی و جمع آوری اطلاعات در خصوص آفات پسیل پسته و دانه سفیدی انار روز سه شنبه وارد استان شدند.

گفتنی است که بررسی این موضوعات از مهمترین درخواست های مردمی، ائمه جمعه و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی می باشد و متخصصین امر در قالب دو گروه به شهرستان سرایان برای بررسی آفت پسیل پسته و شهرستان فردوس برای تحقیق در مورد آفت دانه سفیدی انار رفتند که پس از جمع بندی نظرات کارشناسان، گزارش آن برای دستور لازم در اختیار وزیر جهاد کشاورزی قرار خواهد گرفت .

شایان ذکر است که وزیر جهاد کشاورزی سفری سه روزه را برای بررسی مشکلات و پتانسیل های کشاورزی خراسان جنوبی به استان داشت و از نزدیک با کشاورزان به گفتگو پرداخت و به محض برگشت به وزارتخانه، نخستین دستور خود را برای اقدام و پیگیری لازم، ابلاغ نمود که این مهم از دستاوردهای این سفر می باشد که می توان به فال نیک گرفت.

 وزیر جهاد کشاورزی در سومین روز سفرش به استان خراسان جنوبی با کشاورز طبسی روبرو شد و حرفهایی که پیرمرد درباره قیمت گوجه فرنگی و وضعیت کشور به وزیر می گوید حالا بازتاب گسترده ای یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و به نقل از خبرگزاری ایرنا،  محمود حجتی را دیگر خیلی ها می شناسند از مردم و مسئولانی که در دولت ها و از جریان های سیاسی مختلف با او کار کرده اند؛ وزیری مشهور به جهادی بودن، آشنا به بخش کشاورزی، باتجربه، پرکار و از جمله دولت مردانی است که از رفتن به میان مردم ابایی ندارد.

واقعیت این است وقتی رویداد خاصی در سفر یکی از مسئولان به مناطق مختلف کشور حاشیه ساز می شود عادت داریم از جنبه منفی به آن نگاه کنیم و به قول معروف 'نیمه خالی لیوان را ببینیم'.

آنچه در آخرین روز سفر پرکار حجتی به استان مرزی خراسان جنوبی که قطب تولید محصولاتی چون زرشک، عناب، زعفران و انار در ایران است، گذشت جنبه های مثبتی هم دارد و همان است که می گوییم مدیر در نظام جمهوری اسلامی باید مردمی باشد، صبور باشد، حرف مردم و جامعه هدف خود را بشنود و مهمتر اینکه عصبانی نشود و زود واکنش نشان ندهد.

ما در فیلم هایی که از گفت و گوی کشاورز طبسی با وزیر جهاد کشاورزی در فضای مجازی منتشر شده است این خصوصیات را می بینیم و اگر غیر از این بود حتما فیلم واکنش را هم تهیه و پخش می کردند.

یادمان هم باشد کلیپ ها و فیلم ها بخشی از یک واقعه را نشان می دهند و مقدمه و موخره را تصویربردار به ما تحویل نمی دهد.
اما ماجرا چه بود؟

وزیر جهاد کشاورزی جمعه هجدهم آبان وارد خراسان جنوبی شد و پس از حضور در هفت شهرستان استان روز یکشنبه در سومین و آخرین روز سفرش در طبس حضور داشت و علاوه بر افتتاح طرح تسطیح 800 هکتار اراضی کشاورزی از کارخانه تولیدات عرقیات گیاهی در شهرک صنعتی طبس بازدید کرد.

محمود حجتی با همراهان و مسئولان محلی از مرحله نهایی این کارخانه بازدید می کردند که پیرمردی به آنها نزدیک شد و پس از سلام از وزیر اجازه صحبت کردن خواست.

این در حالی است که وزیر در روستای تشکانان از توابع شهرستان طبس نیز با کشاورزان و دامدارانی که بدون اطلاع قبلی درخواست های خود را مطرح کردند، دیدار کرد و دستور رسیدگی داد؛ همچنین در جلسه جمع بندی سفر خود به خراسان جنوبی نیز به همه مسئولان حاضر از مقامات کشوری، استانی و محلی گفت که خواسته های خود را مطرح کنند.

پس از پایان این جلسه نیز با اینکه دقایقی بعد پرواز داشت، باز هم به درد دل کشاورزان و دامدارانی که آمده بودند، گوش سپرد.
همان گونه که در کلیپ منتشر شده مشاهده می شود، وزیر جهاد کشاورزی به تمام حرف های پیرمرد طبسی گوش داد اما این کشاورز پس از پایان سخنش نماند تا پاسخی بگیرد.

او با خواندن دو بیت شعر با لهجه محلی و این جمله که «خودتان می دانید و مملکت تان خداحافظ» از آنجا رفت.

حجتی که به دلیل لهجه محلی کشاورز طبس، دقیق متوجه حرف هایش نشده بود از مسئولان محلی سئوال کرد که منظور ایشان چه بود و همراهان گفتند این پیرمرد از وضعیت گرانی و اقتصاد گله کرد.

وزیر رو به معاون خود کرد و گفت: «بدو» و دوباره تاکید کرد «بدو برو ببین مشکلش چیست»؟

خبرنگار ایرنا در طبس پس از انتشار این کلیپ در فضای مجازی و تفسیرهای گوناگون از این ماجرا، پی این پیرمرد گشت و با او گفت و گو کرد.

آدرسش را از اهالی منطقه پرسیدم تا بالاخره به خانه اش رسیدم، خانه ای که دیواری برای حیاط نداشت.
مرد کشاورز اهل منطقه دیهشک طبس، مرا به خانه اش دعوت کرد؛ رادیو ضبط قدیمی، بخاری کوچک، دو مبل رنگ و رو رفته، پشتی های کوچک و قدیمی و پرده های سفیدی که ساده و کوتاه روی پنجره نصب شده بود و گربه ای که مدام اصرار داشت وارد خانه شود، خودنمایی می کرد.

او خود را میرزاعلی شجاعی متولد 1312 و صاحب 9 فرزند معرفی کرد و گفت: من آقای وزیر را نمی شناختم گاهی تصویرش را در تلویزیون نشان می داد، از روی شباهت او را شناختم رفتم خدمت ایشان، سلام کردم که جوابم را دادند و گفتم می خواهم یک کلام با شما صحبت کنم اجازه می دهید یا نه؟ آقای وزیر گفتند هرچه می خواهی بگو.

وی ادامه داد: گفتم یک عدد گوجه فرنگی در مملکت هفتصد تومان شده و بعد این شعر را خواندم که «روزگار است هر روز بدتر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را به بدخواه پدر می بینم» و بعد گفتم خودتان می دانید و مملکتتان، دست بر شانه ایشان زدم و گفتم خداحافظ و سپس از آنجا رفتم.

میرزاعلی گفت: پس از اینکه رفتم هنوز دور نشده بودم که هدیه ای از سمت وزیر برای من آوردند.

وقتی درباره محتوای هدیه سئوال کردم، گفت: اگر برگ گلی از سمت دوست باشد یک دنیا برایم ارزش دارد. 

پیرمرد طبسی ادامه داد: خدا خیرش دهد وزیر آدم خوبی بود، اگر آدم خوبی نمی بود، نمی ایستاد که من صحبت کنم یا صحبتم را تمام کنم یا این که دستم را به شانه اش بزنم.

وی درباره علت این کار خود توضیح داد: من از حضور وزیر بی اطلاع بودم و برای انجام کاری به شهرک صنعتی رفته بودم که شنیدم وزیر جهاد آمدند.

میرزاعلی گفت: دیدم خُلق مردم از گرانی ها تنگ است و وقتی خلق شما تنگ باشد بدانید که خلق دیگران هم تنگ است، مسئولین باید بر خرید و فروش نظارت دقیق کنند و مردم را وانگذارند؛ «ای خدا مگذار کار من به من/ گر گذاری وای بر احوال من»

او اما 2 گاو شیرده دارد و اضافه می کند: این 2 گاو 15 کیلو شیر می دهند و مردم برای خرید آن صف می کشند برخی می گویند چرا گران نمی کنی وقتی همه جا گران شده و من پاسخ می دهم من برکت آن را از خدا می گیرم.

پیرمرد طبسی می گوید: اگر تمام دنیا را داشته باشید عاقبت آن مرگ است، اگر خوراک به اندازه کف دست و نصف آن باشد و اگر تن سالم و بی نیاز از دارو و دوا باشد، کافی است و بدانید حاجت خود را از خدا گرفتید.

وی در پاسخ به سئوالم که زیر پوشش نهادهای حمایتی هستید گفت: زیر پوشش کمیته امام (ره) و حتی بیمه نیستم؛ ما این چهار روزی که زنده هستیم به قناعت زندگی می کنیم.

صحبت های من و میرزاعلی که به پایان رسید ظرف میوه ای آورد؛ به پیرمرد طبسی گفتم آیا می دانید که معروف شده اید و او گفت: خدا کند که این حرف من به نفع همه مردم و جوانان تمام شود و هرچه خدا بخواهد همان می شود.

او در پایان گفت: شما جوانید، ممکن است رودربایستی کنید اما من به راحتی آمدم و حرفم را زدم؛ به همین سادگی.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، محمود حجتی روز یکشنبه در نشست جمع بندی سفر سه روزه به خراسان جنوبی در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طبس با قدردانی از اصحاب رسانه گفت: از رسانه ها می خواهیم که جلوه ای مثبت از استان خراسان جنوبی در افکار عمومی انعکاس دهند و این فوق العاده اثرگذار خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این بدان معنا نیست که به جامعه دروغ بگوییم اما من به عنوان یک شهروند ایرانی که از متوسط مردم نسبت به سرزمین کشور به دلیل مسئولیت هایی که چند دهه داشته ام، آشناتر هستم امروز نظرم نسبت به سه روز قبل درباره استان تغییر کرده است.

وی عنوان کرد: با توجه به مشاهداتی که داشتم این تغییر نظر در جهت مثبت بوده است و آیا همه 80 میلیون نفر کشور می توانند به استان بیایند و ببینند، بنابراین اینجا نقش رسانه ها پررنگ می شود و رسانه ها در این زمینه وظیفه دارند.

مقام عالی وزارت که در بازدید از بخش کشاورزی خراسان جنوبی  به 8 شهرستان استان سفر کرد، تشریح کرد: در خراسان جنوبی ظرفیت های فراوانی وجود دارد و خیلی می توان تولید ثروت و اشتغال کرد که باید همت کنیم و خداوند توانایی آن را به همه ما داده است و ظرفیت طبیعت هم موجود است.

وی بیان کرد: موضوع گیاهان دارویی در خراسان جنوبی جای کار زیادی دارد به ویژه در مورد گیاهان بوته ای که کار نکرده ایم و درآمد فراوانی هم دارد.

حجتی گفت: به عنوان نمونه خام فروشی آنغوزه درآمد زیادی دارد اما باید با فرآوری آن ارزش افزوده ایجاد کرد و باید همه از استانداری، فرمانداری و نمایندگان مجلس و همکاران ما برای ایجاد واحدهای فرآوری پیگیری کنند.
وی افزود: پرورش ماهی تیلاپیا که با آب شور سازگار است فوق العاده پرسود است و می توان از آب های شور منطقه برای این مورد استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در موضوع گلخانه هم در سطح استان و منطقه فقیر هستیم و باید به آن پرداخته شود.
وی با اشاره به ظرفیت پرورش شتر در خراسان جنوبی گفت: در موضوع پرورش شتر باید به صورت ویژه به آن بنگریم و با واردات نژادهای پر بازده شیری آن را در استان توسعه دهیم.

وی تاکید کرد: متقاضی برای این مورد نیز در استان وجود دارد و اگر هم نیست باید برویم آن را پیدا کنیم و از او خواهش کنیم.
حجتی گفت: باید گروه کاری ویژه در استان تشکیل شود و این کار را در مناطق مستعد استان پیگیری کنند.
وی ادامه داد: تعلیف، چرا، تقویت، مدیریت، غرق و هر برنامه ای در ارتباط با مرتع توسط بخش خصوصی با قراردادهای بلند مدت با اراضی وسیع انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: باید برای بخش خصوص پنالتی هم بگذاریم که اگر کوچکترین تخطی از چارچوبی که در جهت حفظ و سازگاری با طبیعت و محیط زیست انجام داد، یکطرفه قرارداد او قابل لغو باشد و هیچ حق و حقوق قضایی هم نداشته باشد.

وی با انتقاد از عملکرد منابع طبیعی خراسان جنوبی افزود: منابع طبیعی باید روش های خود را عوض کند چراکه روش های کنونی جواب نداده است و من و همکارانم در وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

حجتی تصریح کرد: با کسی که همراه است و با طبیعت سازگاری دارد این عرصه ها را در اختیار او می گذاریم و حتی باید از او پشتیبانی کنیم.بازدید امروز61
بازدید دیروز159
بازدید هفته61
بازدید کل59400