چهارشنبه     03/بهمن/1397 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ظهر امروز دوشنبه (یک بهمن۹۷) با حضور قائم مقام سازمان امور عشایر کشور، نماینده ولی فقیه در سازمان، رییس سازمان، معاونین و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان و ادارات تابعه مراسم تکریم و معارفه مدیر کل امور عشایری خراسان جنوبی در سالن جلسات شهدای سازمان برگزار گردید.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در حاشیه این مراسم گفت: 32 درصد جمعیت خراسان‌جنوبی در بخش کشاورزی مشغول بکار هستند.
غلامرضا قوسی افزود: 29 درصد تولیدات ناخالص مربوط به بخش کشاورزی است.
وی بیان کرد: عشایر و کشاورزان در بخش اقتصادی حرفی برای گفتن داشته و در موارد بسیاری از جمله الگوی کشت، محصولات باغی،زراعی، گیاهان دارویی و تولیدات زرشک و زعفران خراسان‌جنوبی جایگاه خوبی دارد.
قوسی اظهار کرد: خراسان‌سجنوبی در زمینه تولید گوشت سفید به ویژه گوشت مرغ به گونه‌ای رشد کرده که شاهد صادرکردن گوشت سفید از استان به سایر استان‌ها هستیم.
وی با اشاره به پرورش شتر در استان بیان کرد: 29 هزار نفر شتر در خراسان‌جنوبی پرورش پیدا می‌کنند که این نیز باعث رونق اشتغال و اقتصاد در استان شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: عشایر استان در زمینه تولید فرآورده های لبنی نقش مهمی دارند.
قوسی با بیان اینکه 13 درصد جمعیت استان عشایر هستند، گفت: 41 هزار نفر جمعیت عشایر خراسان‌جنوبی است که این تعداد در زمینه مباحث اقتصادی، تولیدی و امنیتی نقش حائز اهمیتی در استان دارند.
وی اظهار کرد: بیشتر عشایر استان در مناطق مرزی ساکن هستند.
وی بیان کرد: برای رفع مشکلات موجودی که جامعه عشایر با آن مواجه هستند نیاز به ارائه راهکار جدید است که تا کنون اقدامات خوبی انجام شده است.
وی افزود: آموزش، تحقیقات و ترویج نقش اساسی داشته و می‌تواند باعث پیشرفت و مدیریت باشد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه برای توانمند سازی عشایر باید یکسری اقدامات جدید صورت گیرد، خاطرنشان کرد: توجه به بحث‌های بوم گردی و گردشگری می‌تواند در زمینه مسائل اقتصادی و اشتغال برای عشایر مهم باشد.
غلامرضا قوسی تشریح کرد: طرح تولید زنجیره ارزش گوشت قرمز در خراسان‌جنوبی یکی از طرح‌های خوب و جوان پسند بود. دامپروری توسط عشایر باعث رونق اقتصادی در بین عشایر و کاهش از مهاجرت آنها به سمت شهرها شده است.
وی گفت: در جامعه عشایری نسبت به جامعه شهری کمتر شاهد مهاجرت به سمت شهرها هستیم که این خود به دلیل ایجاد زنجیره گوشت قرمز و رونق دامپروری بوده است.
قوسی با اشاره به راه اندازی صندوق های حمایت از عشایر و تشکل ها، بیان کرد: توانمد سازی جامعه هدف به واسطه تشکل‌ها نیز بسیار مهم بوده که در این راستا تشکل‌های عشایری برای آبرسانی و تامین نهاده و علوفه دام‌های عشایر خدمات خوبی انجام داده‌اند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: توجه به مجتمع‌های آبرسانی عشایری و مرمت منابع آبی نیز از عوامل ماندگاری عشایر بوده است.
قوسی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه در 16 ردیف اعتباری هر جایی کلمه روستایی بوده عنوان عشایری نیز افزوده شده که این باعث رونق اقتصادی عشایری شده است.
در پایان جلسه از زحمات غلامرضا قوسی بعنوان مدیرکل سابق تقدیر و‌ حسین حسین پور بعنوان مدیر کل جدید امور عشایری خراسان جنوبی معرفی گردید.
لازم به ذکر است که حسین پور پس از انتصاب غلامرضا قوسی بعنوان رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، تا کنون سرپرست اداره کل امور عشایری منصوب گردیده بود. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، روز گذشته یکشنبه ( ۳۰دی۹۷) میزان ۳۰ تن ماهی گرمابی از استخرهای دو منظوره  شهر اسفدن برداشت شد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به مشارکت جدی کشاورزان و بهره بردارن در امر استفاده بهینه از منابع آبی استان، گفت: این میزان برداشت ماهی که در خرداد ماه سال ۹۶ در استخرهای دومنظوره شهر اسفدن رها سازی گردیده بود، برداشت شد.

 محمدمهدی سعیدی افزود: با حمایت موثر دولت اقدامات مهمی در راستای استفاده بهینه از منابع آبی استان صورت گرفته که این مهم یکی از دستاوردهای اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در استان به شمار میرود.

وی عنوان کرد: علی رغم خشکسالی های چندین ساله در استان ما، امروزه با استفاده از سیستم های نوین در همه بخش های کشاورزی و همچنین استفاده بهینه آب در استخرهای دو منظوره پرورش ماهی، مصرف آب بسیار مناسب و بهینه شده است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز دوشنبه (یکم بهمن۹۷) در حاشیه مراسم تکریم و معارفه مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی که در سالن جلسات  سازمان جهاد کشاورزی برگزار گردید، قائم مقام سازمان امور عشایر کشور گفت: امسال و پارسال 880 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به جامعه عشایری ایران پرداخت شده است.

شاپور علایی مقدم افزود: حکم دائمی استفاده از یک واحد درصد ورودی صندوق توسعه ملی در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز را در برنامه ششم توسعه دریافت کردیم.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر به عشایر توجه ویژه شده است گفت: این در حالی است که گروه های اجتماعی کشور به دو دسته شهری و روستایی تقسیم می شد و مبنای برنامه ریزی بر اساس این 2 عامل بود لذا کمتر به عشایر توجه می شد.

قائم مقام سازمان امور عشایر اظهار داشت: در گذشته فقط آبرسانی به عشایر مورد توجه قرار می گرفت با این دیدگاه که از این طریق عشایر به زندگی خود ادامه دهند.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر جایگاه عشایر در تامین مایحتاج زندگی به ویژه گوشت قرمز محرز شد گفت: همچنین با توجه به شرایط کشور و نقش این قشر در تامین امنیت و توسعه پایدار، برنامه ریزی هایی برای توجه به گروه هدف سوم جامعه یعنی عشایر انجام شده است.

علایی مقدم عشایر را مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: در حال حاضر از 160 میلیون هکتار مساحت ایران در 150 میلیون هکتار فعالیت کشاورزی انجام می شود.

وی ادامه داد: از این میزان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای 84 میلیون هکتار پروانه صادر کرده یا مدیریت می کند که 34 میلیون هکتار در بیش از 15 هزار هکتار سامانه عشایری تحت اختیار عشایر قرار دارد.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر عشایر در بیش از 59 درصد مساحت جغرافیایی کشور ساکن هستند.

وی با طرح این سئوال که چرا عشایر این شیوه زندگی و استراتژی کوچ را انتخاب کرده اند یادآور شد: امروز از کم آبی خیلی صحبت می شود و خشکسالی ها تبعات زیادی به بار آورده که خراسان جنوبی نیز مستثا از این موضوع نیست و قشر عشایر از گذشته در امتداد و افق اقلیم حرکت کرده و خود را با شرایط آب و هوایی وفق می دادند.

علایی مقدم طول ایل راه های عشایری کشور را بیش از 60 هزار کیلومتر اعلام کرد و گفت: امروز از 860 هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز کشور عشایر 190 هزار تن آن را تولید می کنند.

وی با بیان اینکه 25 درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر تامین می شود اظهار داشت: هر یک نفر عشایر گوشت قرمز مورد نیاز 16 نفر را تامین می کند.

وی بیان کرد: جامعه عشایر بدون مزاحمت برای حاکمیت و دستگاه های اجرایی نقش بسیار مهمی در کشور ایفا می کنند و 35 درصد تولید صنایع دستی، 40 درصد فرش صادراتی، 450 هزار تن لبنیات و فرآورده های لبنی را به خود اختصاص داده اند.

علایی مقدم گفت: سازمان امور عشایر تا چهار سال گذشته یک سازمان خدمات رسان بود که آبرسانی، آرد رسانی و سوخت رسانی را انجام می داد اما اکنون اقتصادمحور شده است.

وی با بیان اینکه در گذشته 72 درصد زندگی عشایر وابسته به دام و مرتع بود تصریح کرد: برای تنوع بخشی به شغل های عشایری در برنامه ششم توسعه 17 مرتبه کلمه عشایر آمده در حالیکه در برنامه پنجم فقط یک مرتبه آن هم بیمه عشایر بوده است.

قائم مقام سازمان امور عشایر افزود: استان خراسان جنوبی توانست از سال گذشته تاکنون 40 میلیارد تومان تسهیلات برای عشایر جذب کند و در میزان جذب تسهیلات و تشکیل پرونده های ایجاد شده مقام اول کشور را به خود اختصاص داد.

در این آیین حسین حسین پور به عنوان مدیرکل امور عشایر خراسان جنوبی معرفی و از خدمات غلامرضا قوسی مدیرکل سابق این اداره قدردانی شد.

 

  

 

مراسم تکریم و معارفه مدیر کل امورعشایر استان خراسان جنوبی در قاب تصویر

 

 بازدید امروز108
بازدید دیروز202
بازدید هفته529
بازدید کل70299