دوشنبه     25/شهریور/1398 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ظهر دیروز معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان به همراه تنی چند از مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان خراسان رضوی، مدیران منابع طبیعی، جمعی از کارشناسان امور دام و تولیدات گیاهی خراسان رضوی از نخستین سایت تکمیل زنجیره تولید علوفه و گوشت ارزان در کشور بازدید کردند.

مهدی عصمتی پور با اشاره به اینکه این تنها سایت تکمیل زنجیره تولید علوفه ارزان در کشور است، گفت: طرح تولید گیاه خارشتر اعم از کاشت، تولید، برداشت و همچنین بسته بندی این گیاه در زمینی به مساحت ۲۳۰ هکتار در نازدشت شهرستان سربیشه انجام می شود.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در حاشیه این بازدید افزود: شرکت پیوند خاوران در دو ناحیه استان شروع به کشت این گیاه کرده است که حدود ۶۵ هکتار در منطقه چاهک موسویه و ۲۳۰ هکتار در نازدشت سربیشه انجام می شود.

 وی اظهار داشت: طرح ۲۳۰ هکتاری باعث رونق تولید و پرورش گوشت ارزان شتر می شود.

عصمتی پور بیان کرد: کاشت گیاه خارشتر باعث تثبیت بیابان، جلوگیری از بیابان‌زایی و همچنین تولید علوفه ارزان برای دام سبک و سنگین می باشد.

 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان این که از گیاه خشک خارشتر می توان در جهت تولید عرقیات گیاهی استفاده کرد، افزود: با کشت خارشتر در هر هکتار می توان، از بیست کلونی زنبور حدود ۲۰۰ کیلوگرم عسل تولید کرد.

وی بیان کرد: گیاه خارشتر بسیار مقاوم و همچنین بسیار ارزان قیمت است که در کاهش قیمت گوشت شتر ‌می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.تاکید ریاست سازمان جهادکشاورزی استان بر حمایت همه بخش ها از طرح های "سازگاری با خشکسالی"

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، با حضور رییس سازمان، نماینده ولی فقیه در سازمان و معاونین و مدیران ستادی و شهرستان ها، جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان برگزار گردید.

غلامرضا قوسی بابیان اینکه برای توسعه کشاورزی استان باید نگاه توسعه ای داشته باشیم، گفت:  با تخصیص  مبلغ 1168 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و استانی برای انجام طرح های سازگاری با خشکسالی لازم است که همه بخش ها در اجرای این کار حمایت و تلاش مضاعف نمایند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی در جمع شورای معاونین و مدیران سازمان جهادکشاورزی استان به اهمیت تکمیل و اجرای پروژه های کشاورزی استان اشاره کرد و افزود:  با توجه به محدودیت های منابع آبی، توسعه و اجرای گلخانه، طرح های آبزی پروری، اجرا و توسعه سیستم های نوین آبیاری از مهم ترین فعالیت ها و نیز اولویت های کشاورزی استان می باشد.

وی اظهار داشت: کلیه بهره برداران و کشاورزان برای توسعه گلخانه ها به مدیریت های جهادکشاورزی مراجعه و اقدام نمائید.

وی عنوان کرد: برای توسعه کشاورزی استان ابتدا باید مسیرها و فرآیندهای جدید را مدنظر قرار دهیم و این مهم تنها با نگاه و تفکر توسعه ای در کشاورزی فراهم می شود.معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از خریدگندم به صورت تضمینی از کشاورزان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: از آغاز فصل خرید گندم تا 22 شهریور میزان 12 هزار و 593 تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خراسان جنوبی خریداری شد و حداکثر این میزان ثبت سامانه شده است.

مهدی عصمتی پور با بیان اینکه ارزش گندم خریداری شده از کشاورزان 216 میلیارد و 404 میلیون ریال است، افزود: از این میزان تاکنون 214 میلیارد و 280 میلیون ریال پرداخت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تا 22 شهریور ماه معادل 99 درصد از مطالبات گندم کاران در خراسان جنوبی پرداخت شده است که امسال پرداختی‌ها زودتر از سال گذشته انجام می‌شود. 

عصمتی پور افزود: تا 22 شهریور ماه 2124 میلیون ریال از مطالبات گندم کاران در خراسان جنوبی پرداخت نشده است.

وی از کشاورزان خراسان جنوبی خواست گندم خود را برای فروش به دلالان نفروشند و به مراکز خرید گندم تضمینی به فروش برسانند. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مریم جوادی بایگی با بیان اینکه بزرگ‌ترین کلکسیون عناب کشور در سربیشه وجود دارد، گفت: این کلکسیون در باغی دو هکتاری با ۳۴ رقم عناب به ثمر نشسته که نیازمند همکاری و حمایت مسئولان برای ثبت ارقام برتر است.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه افزود: ارجمندی کشاورز باغدار سربیشه‌ای بزرگترین کلکسیون عناب کشور را در مزرعه‌ای دو هکتاری به ثمر رسانده است که هدف از این اقدام، شناسایی ارقام مختلف عناب با سازگاری آب و هوای خراسان جنوبی است.

وی اظهار داشت: سربیشه با تولید یک هزار و 620 تن عناب در سال یکی از قطب‌های تولید عناب در خراسان جنوبی است. 

جوادی ادامه داد: 550 باغدار در سربیشه این روزها مشغول برداشت عناب هستند که برداشت این محصول از مردادماه آغاز و تا اواخر شهریور ادامه دارد. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه عنوان داشت: کار کشت کلکسیون عناب از ده سال پیش توسط آقای ارجمندی کشاورز سربیشه‌ای آغاز شده که امسال 34 رقم عناب که از 8 استان کشور با بهترین اکوتیپ انتخاب و کشت شده بود به ثمر رسیده و محصول آن برداشت شده است.

جوادی تصریح کرد: این کلکسیون زیبا نیازمند توسعه و همکاری و حمایت مسئولان است و جا دارد مراکز تحقیقاتی و پژوهشگران نسبت به ثبت ارقام برتر عناب که با شرایط آب و هوایی استان سازگار است تلاش کنند. بازدید امروز75
بازدید دیروز340
بازدید هفته75
بازدید کل121069