سه شنبه     26/تیر/1397 

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، محمدحسن غلامی در بازدید از پروژه سیستم های آبیاری تحت فشار با بیان اینکه کشت‌های نشایی و کشت‌های نواری از برنامه ‌های موفق جهادکشاورزی در طول سال‌های اخیر است، گفت: در بحث سیستم‌های نوین آبیاری به استان  ۹۳ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که تاکنون حدود ۴۵ درصد تخصیص داده شده است. 

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه خاک استان بافت سبکی دارد، اظهار کرد: خاک استان دارای گچ بوده، عمق خاک کم و به لحاظ ماده آلی فقیر است. 

وی با اشاره به اینکه وضعیت خاک استان وضعیت مناسبی نیست، افزود: وضعیت نگهداری خاک استان، فقیر است  و این امر، دوره آبیاری را کاهش می‌دهد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه خاک فقیر، آب را نگه نمی‌دارد، تصریح کرد: در شرایط گرم و خشک تبخیر آب بالا است و زمانی که تبخیر زیاد شد، عملکرد محصول کاهش می‌یابد. 

غلامی با اشاره به دانش کشاورزان استان، خاطرنشان کرد: دانش علمی کشاورزان خراسان جنوبی در سطح مطلوب است چرا که توانستند با وجود خاک نامرغوب محصولاتی با کیفیت و کمیت عالی پرورش دهند.

وجود 11 هزار منبع آبی در خراسان جنوبی

وی به وجود 11 هزار و 740 منبع آبی(چاه، چشمه و قنات) در استان اشاره کرد و افزود: از این تعداد 6652 رشته قنات، 3299 حلقه چاه و مابقی چشمه هستند.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی گفت:   60 درصد آب‌های استان دارای ای. سی بالای پنج هزار و 40 درصد زیر پنج هزار هستند که در بحث قنوات این موضوع برعکس است.

غلامی اظهار کرد: با توجه به اینکه جزو استان‌های کم بارش به ویژه در سال‌های اخیر در کشور هستیم، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را در مزارع پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث سیستم‌های نوین آبیاری به استان  ۹۳ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که تاکنون حدود ۴۵ درصد تخصیص داده شده است، افزود: جهاد کشاورزی استان در سال 95 و نیمه سال 96 بیش از 80 درصد اراضی کشاورزی را به سیستم نوین آبیاری تحت فشار مجهز کرده است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه در این طرح در هر هکتار ۴۴۰ هزار متر مکعب صرفه جویی در آب شده است، تصریح کرد: به طور کلی در اعتبارات سال 95، ۴۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی داشته‌ایم. 

غلامی با بیان اینکه در چند سال اخیر کشاورزان استان به سمت استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری رفتند و در این خصوص اعتبارات مناسبی از وزارت خانه گرفته‌ایم، اظهار کرد: بحث آب یک موضوع مهم بوده و تنها معطوف به سازمان آب و یا وزارت نیرو نمی‌شود و هر اداره، نهاد یا سازمان در حد خود سهمی در این امر دارد که جهاد کشاورزی در طی   چند سال اخیر توانسته با ایده‌های به روز و به صرفه در بخش آب کشاورزی این موضوع را مدیریت کند.

وی ادامه داد: در امر کشت‌های گلخانه‌ای بسیار موفق عمل کرده‌ایم و هم‌اکنون در بیشتر شهرستان‌های استان، کشت گلخانه‌ای را جایگزین دیگر کشت‌ها کرده‌ایم.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به بازسازی، مرمت و احیا قنوات استان، خاطرنشان کرد: این اقدام جهادکشاورزی استان نیز تا ۳۱ تیرماه امسال به نتیجه می‌رسد. 

غلامی ادامه داد: کشت‌های نشایی و کشت‌های نواری از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی است که در طی سال‌های گذشته این کشت‌ها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش مرکزی شهرستان بیرجند در سال 95 بیشترین کشت‌های نشایی انجام شده است، یادآور شد: در خراسان‌جنوبی 50 هکتار کشت گلخانه‌ای داریم.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز یکشنبه (24 تیر 97) گردهمایی روابط عمومی مدیریت های جهادکشاورزی یازده شهرستان استان و ستاد سازمان در محل سالن جلسات شهدای جهادکشاورزی برگزار شد.

در این گردهمایی با هدف بررسی چالش ها و راهکار های موجود برای پیشبرد اهداف بخش کشاورزی استان خراسان جنوبی برگزار شد، مسئولین و کارشناسان روابط عمومی گزارشی از اهم فعالیت های خود ارائه دادند.

حامد عارفی نیا بعنوان دبیر این گردهمایی پس از عرض خیر مقدم، با اشاره به این که هدف ما خدمت و اطلاع رسانی دقیق بخش کشاورزی است گفت: از روابط عمومی ها انتظار می رود که با اطلاع رسانی دقیق، به کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی گام موثری در راستای هدف سازمان که کمک به کشاورزان و بهره برداران کشاورزی استان است بردارند.

پس از صحبت های ابتدایی دبیر جلسه، مسئولین  روابط عمومی شهرستان ها گزارش عملکرد خود را ارائه و در مورد مشکلات و راهکار های مناسب بحث و تبادل نظر کردند.

ایرج بخشی مسئول روابط عمومی شهرستان بیرجند گفت: با توجه به شرایطی که به واسطه آغاز فعالیت گروه تلویزیونی جهاد به وجود آمده، فضای مناسبی ایجاد شده که اطلاع رسانی کاملی به نقاط دور استان که دسترسی به فضای مجازی ندارند، می تواند صورت گیرد.

دشتی مسئول روابط عمومی قاین گفت: در شهرستان ها هر کدام از مسئولین روابط عمومی، در بخش های مختلفی فعالیت دارند این امر به نحوه اطلاع رسانی به موقع آسیب وارد می کند.

کفیلی مسئول روابط عمومی شهرستان فردوس گفت: آموزش در بخش های مختلف به مسئولین و کارشناسان روابط عمومی، بیشترین کمک را به حوزه اطلاع رسانی خواهد کرد.

در ادامه رییس اداره روابط عمومی سازمان با اشاره به اینکه حوزه ارتباطات بخش های مختلفی دارد افزود: ایجاد روحیه اطلاع رسانی اعم از بیان مشکلات کشاورزان، و ارائه راهکار های مناسب از سمت کارشناسان، فضا را برای خدمت رسانی بهتر ایجاد می کند.

عارفی نیا بیان کرد: روابط عمومی قائم به یک فرد نیست بلکه ما یک جریان هستیم که باید در راستای اهداف خود همسو باشیم و استفاده مناسبی از فضای مناسب رسانه ای که برای بخش کشاورزی ایجاد شده، گردد.

رییس اداره روابط عموی سازمان به همکاری مناسب خبرنگاران، اصحاب رسانه ها و جراید اشاره کرد و گفت: کشاورزی بخش پر از مباحث خبری و آگهی بخشی است که باید شکل مناسب به سمع و نظر بهره برداران بخش کشاورزی برسد و اینجا نقش اصحاب رسانه بسیار پر رنگ است که جای تقدیر و تشکر از این عزیزان دارد.

در پایان با حضور رییس سازمان از زحمات مسئولین و کارشناسان روابط عمومی مدیریت شهرستان ها تقدیر گردید.

در ادامه رییس سازمان جهاد کشاورزی ضمن تقدیر از عملکرد روابط عمومی مدیریت ها گفت: حوزه روابط عمومی بسیار مهم است و اگر ضعفی وجود داشته باشد، یعنی آن سازمان یا ارگان ضعف دارد چون روابط عمومی پیشانی سازمان است.

ولی پور مطلق گفت: در خصوص رفع مشکلات حوزه روابط عمومی یک فرآیند است که باید مرحله به مرحله پیش رفت و بعنوان یکی از دغدغه های ما مرتفع کردن مشکلات روابط عمومی با توجه به اولویت بندی سازمان است.       کشت آزمایشی گیاه کاملینا در شهرستان طبس انجام می­گردد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، داوود بخشایی گفت: در سال زراعی 97/96 کاشت گیاه کاملینا برای اولین بار دربخش دستگردان  شهرستان طبس  انجام و محصول تولیدی برداشت شد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس افزود: با توجه به خشکسالی­های چندین ساله کاهش بارندگی­  در استان و  شهرستان طبس کارشناسان  ومتخصصین با همکاری مراکز تحقیقات کشاورزی، نسبت به کشت آزمایشی گیاهانی که قابلیت کشت در زمین های با حاصلخیزی کمتر  را دارا بوده واز مصرف آب کمتری وراندمان ودرآمد اقتصادی بالاتری برخور دارند، اتفاق نظر رسیدند.

بخشایی در خصوص گیاه مناسب با شرایط جوی شهرستان طبس بیان کرد: کاملینا یا (کتان کش) گیاهی است که طی چند سال اخیر، کشت آن به عنوان یک دانه روغنی در سطح کشور آغاز شده و دانه های روغنی در بین محصولات زراعی ازاهمیت خاصی برخوردار می باشند و پس از غلات دومین ذخایر غذایی جهانی را تشکیل می دهند.

وی افزود:روغن های نباتی بیشتر از دانه های روغنی نظیر سویا، آفتابگردان، پنبه دانه، بادام زمینی و کلزا به دست می آید که نیاز آبی بالاتری دارند و دارای محدودیت هایی از جنبه های مختلف کشت و شرایط اقلیمی هستند.گیاه دارویی – روغنی کاملینا گیاهی است که در سالهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است و مهمترین مزیت آن، انجام کشت آن در پائیز و برداشت آن در اواخر فروردین ماه، نیاز آبی کمتر ، سازگاری بهتر با شرایط اقلیمی منطقه ،مقاومت فوق العاده به خشکی و سرمای بهاره ،حساسیت کمتر به شیوع آفات وعدم حساسیت گیاه به ریزش محصول در زمان برداشت می باشد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس عنوان کرد: این گیاه مقاومت بالایی نسبت به آفات رایج در دانه های روغنی مانند سوسک گرده خوار دارد. پتانسیل تولید عملکرد در کاملینا به اثبات رسیده و به عنوان گزینه مناسب در تناوب با غلات دانه ریز مطرح می باشد. میانگین تولید در کشورهای اروپایی 2.5-2 تن در هکتار بوده و نظر به تاریخچه محدود کشت آن در ایران برداشت از مزارع کاشت شده عملکردی معادل 1.5-1 تن در هکتار را رقم زده است.

مهندس بخشایی میزان  روغن دانه روغنی کاملینا را حدود 35 تا 40 درصد اعلام کرد و گفت: دانه این گیاه سرشاز از امگا3 ، پروتئین ها و ویتامین E است.و با مصرف 3 کیلوگرم بذر در هر هکتار برای کاشت  (به طور متوسط) می توان تراکم مطلوب در مزرعه ایجاد کرد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس سطح زیرکشت آزمایشی انجام شده این محصول را حدود 450 متر مربع در روستا های احمدآباد جدید،محمدآبادقدیم و میان آباد بخش دستگردان  با همکاری 3 نفر از بهره برداران اعلام کرد و افزود: در خصوص تهیه بذر و مشاوره فنی از مساعدت ورهنمودهای جناب آقای دکتر سید باقر محمودی معاون محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تحقیقات ،آموزش و ترویج کشاورزی و همچنین نظارت بر مراحل مختلف کاشت ،داشت و برداشت توسط آقای مهندس احمدی رئیس مرکز جهاد کشاورزی دستگردان بهره گرفته شده است.

بخشایی گفت:  معرفی گیاهان جدید می تواند با تغییرات الگوی کشت گامی موثر در جهت اقتصادی کردن کشاورزی، ایجاد اشتغال جدید و پایدار باشد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس بیان کرد: تغییرات شدید اقلیمی ، شیوه های کشت، نیاز بازار ، پیشرفت تکنولوژی و ... سبب شده است تا محققان در حوزه کشاورزی همواره به دنبال گیاهان جدید با قابلیتهای تغذیه ای و اقتصادی مناسب باشند.

داود بخشایی افزود:  با توجه به شرایط این گیاه بدلیل نیاز آبی کم، کشت پاییزه و سازگاری با اقلیم منطقه، می توان امیدوار بود توسعه کشت این گیاه گامی مؤثر در جهت اقتصادی شدن کشاورزی منطقه و ایجاد اشتغال پایدار گردد و در صورتی که بازار مصرف این دانه روغنی و یا روغن استحصال شده تامین گردد، پتانسیل توسعه کاشت این گیاه به خوبی در سطح شهرستان فراهم می باشد.بازدید امروز60
بازدید دیروز138
بازدید هفته198
بازدید کل40642