جمعه     20/تیر/1399 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ظهر امروز پنجشنبه (19تیر99) مهندس غلامرضا قوسی، رییس سازمان به همراه معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در برنامه راديويي "ذره بين" حضور یافتند به سوالات كشاورزان پاسخ دادند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان از خرید تضمینی ۴۵ تن دانه روغنی کلزا در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: پیش بینی می شود امسال ۳۰۰ تُن دانه روغنی کلزا از اراضی زیر کشت استان برداشت شود.

غلامرضا قوسی  با بیان اینکه برداشت دانه‌های روغنی کلزا از ۲۱۷ هکتار از سطح زیرکشت این محصول در مزارع کشاورزی خراسان جنوبی از اوایل خردادماه آغاز شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۳۰۰ تن کلزا در استان برداشت شود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی افزود: در سال زراعی جدید سطح زیر کشت کلزا در استان نسبت به سال زراعی گذشته افزایش ۳.۵ برابری داشته است.

 وی از خرید تضمینی ۴۵ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان استان از آغاز برداشت دانه روغنی کلزا تاکنون خبر داد و افزود: برای این منظور یک مرکز خرید در استان تجهیز و راه اندازی شده است که امسال قیمت خرید تضمینی دانه های روغنی کلزا به ازای هر کیلوگرم چهار هزار و ۶۶۰ تومان است که به نسبت سال قبل حدود 35 درصد افزایش یافته است.

 قوسی با بیان اینکه ۱۴ رقم کلزا در استان کشت می‌شود، ادامه داد: در سال جاری کشت کلزا در شهرستان‌های نهبندان، خوسف، طبس، سربیشه، زیرکوه، قاین، سرایان و درمیان انجام شده است.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی با اشاره به اینکه توسعه کشت کلزا می‌تواند نیاز کشور به واردات روغن را تأمین کند، بیان کرد: کلزا یکی از مهمترین دانه‌های روغنی است که استقبال کشاورزان از کشت آن و حمایت دستگاه‌های اجرایی می‌تواند کشور را به سمت خودکفایی در تولید روغن خوراکی سوق دهد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان گفت: امسال ۱۸ واحد نیمه تمام صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی در استان تکمیل می‌شود که نیاز به ۳۰۵ میلیارد ریال اعتبار دارد.

احمد بیکس افزود: امسال تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از اولویت‌ها ما است که پنج واحد نیمه تمام صنایع تبدیلی دامی، خوراک دامی و طیور تکمیل خواهد شد که نیاز به ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار دارد.

وی بیان کرد: همچنین امسال ۱۳ پروژه نیمه تمام صنایع تبدیلی باغی، زراعی و سردخانه در استان تکمیل می‌شود که نیاز به ۱۸۵ میلیارد ریال اعتبار دارد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: تاکنون هفت فقره مجوز در زمینه صنایع تبدیل دامی، خوراک دامی و طیور با ظرفیت اسمی ۲۰ هزار و ۱۷۰ تن در استان صادر شده است.

وی عنوان کرد: همچنین تاکنون ۶۲ جواز تاسیس صنایع تبدیلی باغی، زراعی و سردخانه با ظرفیت اسمی ۱۹ هزار و ۱۸۶ تن در استان صادر شده است.

بیکس با اشاره به راه‌اندازی پروژه‌های راکد اولویت دار استان یادآور شد: تاکنون ۵۸ پروانه بهره‌برداری صنایع تبدیلی دامی، خوراک دام و طیور و کود با ظرفیت اسمی ۸۵۳ هزار و ۶۱۳ تن در استان صادر شده است.

وی گفت: ظرفیت فعال این واحدها ۳۴۱ هزار و ۴۴۵ تن است که پیش‌بینی شده در سال جاری به ۱۷۰ هزار و ۷۲۲ تن افزایش یابد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: همچنین ۱۱ واحد صنایع تبدیلی دامی، خوراک دام و طیور و کود در استان به ظرفیت ۸۵ هزار و ۳۶۱ تن راکد است.

وی اظهار داشت: امسال پیش‌بینی شده هفت واحد راکد به چرخه تولید بازگردد که برای این مهم ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در این صورت ظرفیت فعال سازی امسال به ۲۵۶ هزار و ۸۳ تن خواهد رسید.

بیکس تصریح کرد: تاکنون ۱۳۴ پروانه بهره‌برداری صنایع تبدیلی باغی، زراعی و سردخانه در استان صادر شده است که از ظرفیت اسمی ۱۳۳ هزار و ۲۴ تن اکنون ۵۳ هزار و ۲۰۹ تن فعال است و پیش‌بینی شده امسال ۲۶ هزار و ۶۰۴ تن به ظرفیت این واحدها افزوده شود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۱۶ واحد صنایع تبدیلی باغی، زراعی و سردخانه با ظرفیت اسمی ۱۳ هزار و ۳۰۲ تن در استان راکد است.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از فعال سازی ۱۰ واحد صنایع تبدیلی راکد در سال جاری خبر داد و گفت: برای فعال شدن این واحدها ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که مجموع ظرفیت فعالسازی امسال به ۳۹ هزار و ۹۰۶ تن خواهد رسید.

وی افزود: در مجموع سال گذشته ۸۱ فقره جواز تاسیس، ۱۲ پروانه بهره‌برداری، ۱۰ جواز توسعه، پنج پروانه بهره‌برداری توسعه و ۱۲۰ بارگاه بهداشتی زرشک در استان صادر شد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهادکشاورزی سربیشه درخصوص کینوا گفت: کینوا یک شبه غلات با ارزش غذایی بالاست که بومی آمریکای جنوبی می باشد .

مریم جوادی بایگی با بیان اینکه  کینوا به خاویارگیاهی معروف می باشد، افزود: پروتئین کینوا از نظر کمی وکیفی بهترازدانه غلات می باشد و یک منبع غنی از پروتئین وآهن ومنیزیم وفسفروویتامین B2 می باشد.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه اظهار داشت: با توجه به محدودیت های محیطی وتنش خشکی وشوری دراستان گیاه کینواگیاهی است که مقاومت خوبی نسبت به تنش شوری وخشکی دارد که براساس همین موضوع امسال برنامه ریزی گردیده است درسطح 5 هکتارکینوا درسطح شهرستان کشت شود.بازدید امروز787
بازدید دیروز915
بازدید هفته4944
بازدید کل241118