دوشنبه     31/تیر/1398 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان با اشاره به سفر اخیر رییس شیلات ایران به خراسان جنوبی، گفت: در ادامه پیگیری های مصوبات سفر دکترخون میرزایی، رییس سازمان شیلات ایران به خراسان جنوبی و تاکید استاندار محترم در خصوص آبزی پروری، میزبان مسئولین سازمان شیلات ایران خواهیم بود.

محمدمهدی سعیدی افزود: استان خراسان جنوبی دارای تنوع منابع آبی است که نیازمند بررسی بیشتر در این خصوص می باشد.

وی بیان کرد: با عنایت به سفر اخیر رییس سازمان شیلات ایران به استان و به منظور شناسایی پتانسیلهای آبزی پروری و شناخت و بررسی گونه های جدید قابل پرورش، خراسان جنوبی میزبان دکتر شکوری مدیرکل آبزیان آب شیرین و همچنین دکتر بیکی مجری طرح تیلاپیای کشور خواهد بود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: امیدواریم با همراهی و همکاری بهره برداران، در آینده ای نزدیک شاهد موفیقت های چشمگیر در زمینه شناخت، تولید و توسعه آبزی پروری باشیم.ایجاد دامپروری، صنایع تبدیلی و واردات و صادرات محصولات دو طرف در دستور کار است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، پیگیری ها برای کشت فراسرزمینی توسط سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در سال ۹۶ در کشور اوکراین آغاز شد و سال ۹۷ با ورود مجریان بخش خصوصی طرح اولین کشت فراسرزمینی استان خراسان جنوبی در کشور اوکراین انجام شد و خراسان جنوبی اولین استان کشور لقب گرفت که در کشور اوکراین کشت فراسرزمینی انجام داد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان و مسئول پروژه کشت فراسرزمینی خراسان جنوبی در اوکراین درباره آخرین وضعیت این طرح گفت: در بهار سال جاری به عنوان دومین سال کار کشاورزی در کشور اوکراین توسط شرکت زرکاران که ۱۰۰ درصد سهام آن به تشکل‌های کشاورزی خراسان جنوبی تعلق دارد انجام گرفت و یک هزار هکتار از اراضی در اختیار به کشت گندم، جو و دانه های روغنی آفتابگردان و ذرت اختصاص یافت.

 ۵۷ میلیارد ریال سرمایه شرکت مجری طرح به ارز تبدیل و به اوکراین منتقل شده است

محمدعلی بیجاری با بیان اینکه تاکنون هیچ تسهیلاتی به صورت مستقیم به کشت فراسرزمینی اختصاص نیافته است، افزود: سرمایه شرکت زرکاران معادل ۵۷ میلیارد ریال بوده که به ارز تبدیل شده و به کشور اوکراین انتقال یافته است.

وی اضافه کرد: کل سرمایه شرکت سهامی خاص زرکاران پردیس مشرق زمین توسط تشکل بخش کشاورزی شامل شرکت سهامی زراعی اسلام آباد، شرکت سهامی زراعی خضری، شرکت تعاونی تولید روستایی بهدشت بشرویه، اتحادیه شرکت های سهامی زراعی و تعاونی تولید استان، شرکت توسعه بین المللی اقتصادی و عمرانی اقلیم خراسان جنوبی و آقای یوسفی فرد (زنبوردار) تأمین شده است‌

 پیگیری ها برای اخذ تسهیلات تاکنون بی نتیجه بوده است

وی تصریح کرد: البته مکاتبات متعددی با مرکز برای تخصیص تسهیلات به طرح کشت فراسرزمینی استان در اوکراین صورت گرفته و اخیراً هم جلسه ای در مرکز برگزار گردید ولی اجرایی شدن آن نیاز به تصویب به در مرجع بالادستی مثل شورای اقتصاد دارد

بیجاری در خصوص نوع و میزان برداشت محصولات در این طرح نیز گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح شرکت زرکاران در کشور اوکراین در اردیبهشت سال ۹۷ انجام گرفت و تجربه لازم هم وجود نداشت ولی محصولات گندم با میزان برداشت ۷۲۰ تن، جو با میزان برداشت ۲۰۱ تن و آفتابگردان با میزان برداشت ۵۱۵ تن کشت شد.

محصول تولیدی سال ۹۸ در اوکراین را وارد کشور می‌کنیم

وی با بیان اینکه این محصولات وارد کشور نشده است، اظهار کرد: بخشی از این محصولات صرف پرداخت اجاره زمین و هزینه های تولید شده، بخشی به فروش رسید و صرف هزینه کشت سال ۹۸ گردید و مابقی نیز در انبارهای کشور مبدا موجود می باشد.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: لازمه ورود محصولات تولیدی به کشور اولاً وجود کارت بازرگانی بود که اخیراً اخذ گردید، علاوه بر این محصولات باید در حدی باشد که برای حمل مقرون به صرفه باشد و از آنجا که اولین تجربه کشت فراسرزمینی بود که به صورت محدودتر انجام گرفت ضمن اینکه نیاز به اخذ مجوزهای لازم و رفع برخی موانع بود که اقدامات لازم صورت گرفت تا بتوان محصول تولیدی سال ۹۸ را ان‌شاء‌ا... وارد کشور نمود.

 افزایش ۵ برابری سطح زیرکشت در اوکراین در برنامه

محمدعلی بیجاری در خصوص برنامه‌های آینده برای کشت فراسرزمینی استان نیز گفت: توسعه سطح زیر کشت از هزار به ۵ هزار هکتار، ایجاد صنایع تبدیلی (واحد تولید روغن) برای استحصال روغن از محصولات تولیدی و انتقال آن به ایران با هدف رفع بخشی از نیاز داخلی، ایجاد واحد دامپروری برای تولید گوشت و انتقال آن به ایران به منظور رفع بخشی از نیاز داخلی و نیز انجام واردات محصول تولیدی در اوکراین به ایران و همچنین صادرات محصولات مزیت دار استان به اوکراین با استفاده از کارت بازرگانی و در راستای عدم نیاز به انتقال وجه از جمله برنامه‌های آینده کشت فراسرزمینی استان در کشور اوکراین می باشد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان گفت: مبلغ 30 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت تسهیلات تولید و  اشتغال بخش کشاورزی در خراسان جنوبی ابلاغ شد.

هادی بیجاری سهم  ابلاغ شده به خراسان جنوبی در بخش تولید و اشتغال را 170 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون از این رقم در مرحله اول 31 میلیارد تومان برای رسته فعالیت گلخانه ها و در مرحله دوم هم اکنون 30 میلیارد تومان برای رسته فعالیت توسعه گیاهان دارویی و زعفران به استان ابلاغ شد.

وی بیان کرد: این ردیف اعتباری با نرخ سود  7 درصد و بازپرداخت 7 ساله و در بخش سرمایه در گردش با نرخ سود 15 درصد و بازپرداخت یک ساله پرداخت می شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه متقاضیان برای ثبت نام دریافت تسهیلات در رسته فعالیت‌های مذکور بایستی به سامانه سیتا (سامانه یکپارچه تسهیلات وزارت جهاد کشاورزی) مراجعه کنند، گفت: مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها آماده پذیرش طرح های متقاضیان در بخش توسعه گیاهان دارویی و زعفران هستند.

این اعتبار مربوط به ردیف اعتباری "بند الف تبصره ۱۸"  قانون بودجه است که اعتبارات در رشته های  گلخانه ها، گیاهان دارویی و زعفران، شیلات و آبزیان، صنایع تبدیلی و تکمیلی، محصولات دام و طیور، کسب و کار‌های کشاورزی، تعاونی ها، بازرگانی و تجارت  در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند امروز (29 تیر) در بازدید استاندار خراسان جنوبی، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، نماینده ولی فقیه در سازمان، رییس سازمان و جمعی از مسئولین و مدیران استان و شهرستان از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین آباد سادات بیرجند در جمع خبرنگاران گفت: عملیات تسطیح اراضی کشاورزی در ۴۵ هکتار از اراضی شهرستان بیرجند با هدف بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی انجام شده است.

محمد علی محمدی اظهار کرد: یکپارچه سازی اراضی کشاورزی یکی از طرح هایی است که به سختی انجام می شود و در شهرستان بیرجند این طرح به عنوان الگو در حال انجام است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند با بیان اینکه 55 هکتار نقشه برداری شده و 45 هکتار تسطیح اراضی انجام شده است، عنوان داشت: این اراضی در گذشته حدود 500 قطعه بوده که با انجام تسطیح اراضی به 60 قطعه تبدیل شده است.

 محمدی به برخی از فواید اجرای تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: در زمین‌های تسطیح شده عملیات آبیاری با سهولت، سرعت، یکنواخت و به بهترین نحو انجام می‌شود.

 وی جلوگیری از هدر رفت آب را از دیگر مزایای اجرای تسطیح اراضی عنوان کرد و ادامه داد: انجام تسطیح اراضی زراعی به‌منظور بهبود مدیریت آبیاری در مزرعه و استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی ضرورتی انکارناپذیر است.

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیرجند افزایش بهره‌وری مزارع را یکی از مهمترین مزایای تسطیح برشمرد و بیان کرد: ناهمواری اراضی زراعی موجب کاهش قابل ملاحظه بازده محصول و توزیع غیریکنواخت آب در مزارع می‌شود.

 به گفته وی عملیات تجهیز و نوسازی اراضی به‌صورت تسطیح اراضی و همچنین احداث جاده بین مزارع انجام می‌شود.بازدید امروز84
بازدید دیروز198
بازدید هفته84
بازدید کل106439