دوشنبه     07/بهمن/1398 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان گفت: در همه حوزه‌های دامپروری و پرورش طیور در استان ظرفیت وجود داشته و توجیه اقتصادی لازم را دارد.

غلامرضا قوسی در خصوص پرونده‌های مرتبط با طرح‌های پرورش دام و تسهیلات واگذار شده در این زمینه اظهارکرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۸۸ پرونده با مبلغ ۴۴ میلیارد و ۹۳۶ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی شده است.

وی بیان‌کرد: از این میزان پرونده معرفی شده تاکنون به ۳۵ طرح به مبلغ سه میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومان وام پرداخت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یادآورشد: در همه حوزه‌های دامپروری و پرورش طیور در استان ظرفیت وجود داشته و توجیه اقتصادی لازم را دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، غلامرضا قوسی با اشاره به اینکه سالانه ۱۸۰ تن عسل در خراسان‌جنوبی تولید می‌شود،‌ گفت: در خراسان‌جنوبی در زمینه پرورش مرغ و تخم‌مرغ خوشبختانه زنجیره کاملی از تولید از جمله کارخانه مرغ مادر، کارخانه جوجه‌کشی، کارخانه خوراک دام و کشتارگاه وجود دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: در خراسان‌جنوبی ۶۴۰ واحد مرغ گوشتی با ظرفیت ۱۰ میلیون قطعه مرغ وجود دارد که سالانه ۵۷ هزار تن گوشت تولید می‌کند که فراتر از نیاز داخل استان است.

وی اظهار داشت: در زمینه مرغ تخم‌گذار نیز در خراسان‌جنوبی ۳۹ واحد تولیدی با ظرفیت دو میلیون و ۱۰۰ هزار قطعه مرغ وجود دارد که تولیدات آن سالانه به حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن می‌رسد.

قوسی بیان کرد: تعداد ۱۵۵ واحد پرورش شترمرغ با ظرفیت ۱۷ هزار و ۶۰۰ قطعه و تولید سالانه ۶۰۰ تن گوشت در خراسان‌جنوبی وجود دارد که اشتغال‌زایی فراوانی را نیز به وجود آورده است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان ‌گفت: در خراسان‌جنوبی چهار واحد پرورش بوقلمون صنعتی وجود دارد که به طور متوسط سالانه ۵۰۰ تن گوشت تولید می‌کند.

غلامرضا قوسی با اشاره به اینکه ۷۴۷ واحد پرورش زنبور عسل با ۳۰ هزار کندو در استان فعال است که سالانه ۱۸۰ تن عسل تولید می‌کند، اظهارکرد: از نظر کیفیت عسل تولیدی خراسان‌جنوبی بسیار مطلوب بوده و به واسطه همین قیمت بالاتری دارد.

وی با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در خراسان‌جنوبی پرورش کرم ابریشم است، بیان‌کرد: در این زمینه در خراسان‌جنوبی ۶۴ بهره‌بردار وجود دارد که به طور متوسط سالانه چهار هزار و ۷۱۲ کیلو پیله تولید می‌کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با تأکید بر اینکه پرورش کرم ابریشم از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است، یادآورشد: در این زمینه اقدامات آموزشی فراوانی نیز صورت گرفته است و به عنوان مثال در سال گذشته چهار- پنج کارگاه آموزشی برگزار کردیم.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان با اشاره به اینکه دارابودن چرخه کامل گوشت سفید و ۲۰ درصد جمعیت شتر کشور و همچنین وجود ۸۰۰ گونه گیاهی، از ظرفیت‌های استان مرزی خراسان جنوبی است، گفت: با انتخاب ۹ تولیدکننده و بهره‌بردار نمونه بخش کشاورزی خراسان جنوبی در سطح ملی، برای سومین سال پیاپی این استان موفق به کسب رتبه دوم کشور در این زمینه شد.

غلامرضا قوسی افزود: خراسان جنوبی اکنون رتبه نخست کشور در تولید عناب و زرشک، رتبه دوم تولید و رتبه نخست کیفیت زعفران، رتبه اول را در تعداد قنوات و شرکت‌های سهامی زراعی، رتبه چهارم تولید پنبه، رتبه پنجم تولید پسته و گل نرگس و رتبه هشتم تولید انار را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه جشنواره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی کشاورزی، باعث ایجاد انگیزه و رقابت سالم می‌شود افزود: یکی از اهداف مهم این جشنواره معرفی الگوی عملی و قابل اعتماد در بین تولیدکنندگان، روستاییان و عشایر به منظور الگوبرداری سایر تولیدکنندگان و بهره‌برداران کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی فراهم سازی زمینه مساعد به منظور برقراری ارتباط تولیدکنندگان با مسؤولان عالی رتبه کشوری را یکی دیگر از اهداف این جشنواره عنوان کرد و اظهار داشت: خراسان جنوبی با اختلاف یک نفر بعد از خراسان رضوی مقام دوم انتخاب تولیدکننده و بهره‌برداری نمونه بخش کشاورزی را به دست آورد که در مقایسه با استان‌های برخوردار این کسب رتبه حایز اهمیت است.

وی با اشاره به روند شناسایی و انتخاب تولیدکنندگان بخش کشاورزی اظهار داشت: در ابتدا ۵۷ پرونده از سطح استان نامزد و معرفی شدند که ۲۰ نفر شرایط لازم برای حضور در این جشنواره را داشتند.

قوسی عنوان کرد: در بازه زمانی مشخص و ارزیابی کارشناسان در کمیته‌های فنی مختلف ۹ نفر به عنوان تولیدکننده و بهره بردار ملی انتخاب و معرفی شدند.

وی یادآور شد: این موفقیت باعث شد علیرغم وجود عوامل محدود کننده‌ بخش کشاورزی اما خراسان جنوبی یک استان پیشرو در کشور معرفی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه پیشگامان تولید مددکاران ترویجی در حوزه‌های مختلف هستند اظهار داشت: انتظار می‌رود این افراد که از استان به عنوان نمونه ملی معرفی شده‌اند از این پس با ارتباط مستمر در انتقال تجربیات و دانش خود به سایر بهره‌برداری و تولید کنندگان کمک کنند.

وی با اشاره به لزوم احصای نیازهای آموزشی و ترویجی در بخش کشاورزی بیان کرد: ارایه راهکارهای علمی و فنی و تهیه و تدوین آن برای جامعه بهره‌برداری در پیشرفت بیشتر بخش کشاورزی موثر است.

قوسی یادآور شد: کسب عنوان برتر برای خراسان جنوبی مزیت‌های دیگری هم دارد که تغییر نگاه مسؤولان کشوری و استانی نسبت به ظرفیت‌های بخش کشاورزی از آن جمله است.

وی اظهار امیدواری کرد: افراد منتخب در عرصه ملی باید با فراهم کردن بستر کشاورزی علمی پایدار باعث شکوفایی بیشتر بخش کشاورزی شوند تا این موفقیت انگیزه تولید و تلاش بیشتر را در سایر بهره‌برداران افزایش دهد.بازدید امروز174
بازدید دیروز337
بازدید هفته174
بازدید کل170473