چهارشنبه     31/شهریور/1400 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز چهارشنبه (۳۱شهریور) و همزمان با شروع چهل ویکمین سالگرد هفته دفاع مقدس، در مراسم صبحگاه مشترک سازمان، از علی‌اکبر مهربخش به عنوان رزمنده فعال حوزه رسانه استان تقدیر گردید.

مهربخش از ابتدای جنگ بعنوان خبرنگار در استان و جبهه های حق علیه باطل فعالیت را آغاز و همچنان با سازمان همکاری دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز چهارشنبه (۳۱شهریور) و همزمان با شروع چهل ویکمین سالگرد هفته دفاع مقدس، ویژه برنامه های سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با برگزاری صبحگاه مشترک، تقدیر از رزمندگان و جانبازان دوران دفاع مقدس و همچنین تجدید میثاق با شهدا در یادمان شهدای جهاد کشاورزی آغاز شد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی سجادی، نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ضمن تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: همواره باید از رشادت ها، ایثارگری ها و دلاورمردی های رزمندگان از جان گذشته کشور تقدیر کرد و یاد و خاطره شهدا را زنده و گرامی بداریم.

گفتنی است در پایان مراسم صبحگاه از رزمندگان و جانبازان دوران دفاع مقدس تجلیل شد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، تفاهم نامه همکاری بین جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و بنیاد علوی با هدف ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و عدم مهاجرت تولید کنندگان و روستاییان به امضاء رسید.

در این تفاهم نامه همکاری که بین جهاد کشاورزی استان و بنیاد علوی به امضا رسید ، مقرر شد برای پیشرفت و آبادانی منطقه هدف بنیاد در استان که شهرستان درمیان تعیین شده است در دو بخش تکمیل زیرساخت‌ها و حوزه اقتصادی بودجه‌ای گذاشته شود تا بنیاد علوی ، جهاد و مردم با کمک هم پروژه‌هایی را در آینده به بهره برداری برسانند.

رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد اشتغال ، افزایش درآمد و عدم مهاجرت تولید کنندگان و روستاییان است.

قوسی افزود: امیدواریم بتوانیم با همکاری بنیاد علوی تولید کنندگان را به خصوص در بحث محصولات استراتژیک استان یاری و بازار فروش را نیز برای آنان فراهم کنیم.

مسئول قرارگاه پیشرفت و آبادانی بنیاد علوی هم گفت: دو تفاهم نامه در حوزه اقتصادی و زیرساخت‌ها مدنظر ماست که حوزه اقتصادی شامل ۹ عنوان پروژه است.

حجت الاسلام پورمهدوی افزود: ۴۰ استخر ذخیره آب ، احیاء ، لایروبی و مرمت ۵۰ رشته قنات، لوله گذاری و کانال انتقال آب به طول ۵۰ کیلومتر در مزارع اجرا خواهد شد و در مباحث توانمندسازی هم مباحث آموزشی به صورت مشترک با جهاد کشاورزی در قالب دوره‌ها و جلسات برگزار خواهد شد.

وی گفت: از ۲۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح‌ها در بخش اقتصادی سهم بنیاد ۳ میلیارد و ۱۸۵ میلیون تومان و سهم جهاد کشاورزی نیز تامین ۱۶ تن نهاده دولتی است و در بخش تکمیل زیرساخت‌ها نیز سهم بنیاد علوی ۱۰ میلیارد تومان و سهم جهاد کشاورزی ۹ میلیارد تومان و مابقی نیز به صورت خودیاری انجام خواهد شد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان به همراه استاندار خراسان جنوبی صبح امروز دوشنبه از پروژه‌های آماده بهره‌برداری طرح هاب (مرکز منطقه‌ای) شتر که با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در این استان در دست اجراست، بازدید کرد.

مهندس قوسی رییس سازمان جهادکشاورزی و حمید ملانوری استاندار خراسان جنوبی با همراهی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار و جمعی از مسوولان استانی از ایستگاه تحقیقات شتر و گونه‌های مرتعی طرح هاب شتر بازدید کرد.

این ایستگاه موسوم به مرکز "به نژادی شتر" به عنوان بخش پیشران طرح هاب شتر در دشت بجد شهرستان بیرجند واقع است.

در حال حاضر در این مرکز که ظرفیت ۵۰۰ شتر شیرده صنعتی را دارد، ۲۰۰ نفر شتر موجود است و از ۱۱۸ هکتار اراضی مستعد کشت گونه‌های مرتعی استان نیز سه هکتار زیر کشت تمامی گونه‌های گیاهی منطقه است.

این ایستگاه با هدف تولید گونه‌های برتر ژنتیکی شتر برای گله‌های روستایی، تحقیقات درخصوص گونه‌های مرتعی بوم استان و توسعه آنها و نیز تولید علوفه و شیر برای مصرف در استان راه‌اندازی می‌شود.

۲ هدف دیگر از راه‌اندازی این مرکز پیشرانی در نوآوری و فناوری در پرورش شتر و تولید گونه‌های مرتعی و نیز ایجاد زیرساخت‌های پژوهشی برای دانشجویان و مرکز تحقیقات کشاورزی است.

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برای ایجاد این ایستگاه ۱۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده و زمینه اشتغال مستقیم هفت نفر را نیز فراهم آورده است.

این مجموعه ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اکنون با ۲۰۰ نفر شتر و سه هکتار سطح زیر کشت گونه‌های گیاهی آماده بهره‌برداری است.

میدان عرضه دام و کشتارگاه دام سبک و سنگین در حاشیه شهر نهبندان و ایستگاه قرنطینه حیدرآباد از دیگر پروژه‌هایی است که استاندار خراسان جنوبی امروز با هدف بررسی وضعیت موجود و رفع نواقص احتمالی در راستای اصلاح شرایط و آمادگی برای بهره‌برداری از آنها بازدید می‌کند.

طرح ایجاد مرکز منطقه‌ای پرورش شتر (هاب) سال ۱۳۹۸ با هدف افزایش ارزش افزوده و اشتغالزایی در قالب انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری خراسان جنوبی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در استان آغاز شد و یکی از مناطق هدف اجرای این طرح شهرستان نهبندان است.

خراسان جنوبی دومین استان دارای جمعیت شتر (۳۰ هزار نفر) است که براساس آخرین آمار رسمی سالانه یک هزار و ۲۰۰ تن گوشت و یک هزار و ۵۰۰ تن شیر خام شتر در این استان تولید می‌شود.

با اجرای طرح هاب شتر هشت هزار فرصت شغلی در استان خراسان جنوبی ایجاد و ظرفیت تولید محصولات نیز به ۲۵ هزار تن خواهد رسید.

در حال حاضر ۹۵ درصد وسعت خراسان جنوبی را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهد لذا وضعیت بیابانی و مرتعی استان قابلیت افزایش جمعیت شتر را دارد.آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز582
بازدید دیروز774
بازدید ماه7121
بازدید کل480995