دوشنبه     30/فروردين/1400 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان گفت: با توجه به شدت خشکسالی‌ها در سال زراعی جاری سهمیه نهاده های دامی برای فروردین به ۱۴ هزار تن افزایش یافت که تلاش می‌کنیم همین مقدار برای ماه آینده هم تامین شود.

غلامرضا قوسی افزود: همچنین مکاتبه‌ای با مقام عالی وزارتخانه انجام شده تا علاوه بر سهمیه ماهانه، حداقل حدود ۳۰ هزار تن نهاده در قالب جو، ذرت، گنجاله، سویا و سبوس گندم در اختیار استان قرار گیرد تا کمی از دغدغه دامداران بر طرف شود.

وی با بیان اینکه خرید دام مازاد دامداران با قیمت مناسب یکی دیگر از اقدامات حمایتی دولت است گفت: تلاش کرده ایم با هماهنگی‌های صورت گرفته تسهیلات پرداختی دامداران را هم استمهال کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بر به کارگیری تمام ظرفیت‌ها و بسیج ارگان‌ها و تشکل‌ها برای خرید و ذخیره نهاده‌های دامی تاکید کرد و خواستار اختصاص اعتبار برای حمل آب سیار برای روستائیان و عشایر شد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان از همکاری دستگاه‌های اجرایی با هدف افزایش نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: در سه ماهه‌ آخر سال ۹۸ میانگین توزیع کنسانتره در ماه، ۴ هزار تن بوده که این مقدار در سه ماهه‌ی آخر پارسال به میانگین ۹ هزار تن و در فروردین ماه امسال به ۱۴ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

محمدابراهیم ابراهیمی با اشاره به کمبود نزول باران، فقر شدید مراتع استان و خشکسالی‌ها افزود: کمک گرفتن از تمام ظرفیت‌ها و بسیج امکانات با هدف خرید و ذخیره سازی نهاده‌ها و افزایش تولید علوفه از برنامه‌های امسال سازمان جهاد کشاورزی است.

وی با اشاره به همکاری‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد برکت، سازمان بسیج، کمیته امداد و اتحادیه‌های استانی در افزایش نهاده‌های دامی اظهار کرد: اگر نهاده‌های یارانه‌ای فروردین ماه از ۱۴ تن به ۲۰ تن افزایش پیدا کند باز هم جواب گوی نیاز تغذیه دام در شرایط موجود نخواهد بود.

سرپریت معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: در سال‌های قبل ۹۰ درصد تغذیه دام ها از طریق چرای مرتعی تأمین می‌شده که امسال با توجه به شرایط خشکسالی، ۱۰۰ درصد تغذیه دام ها از طریق نهاده‌ها خواهد بود.

وی بیان کرد: در بحث پیگیری خرید دام مازاد روستا‌ها و عشایر تصمیم گرفته شده که با قیمت مناسب خریداری شود.

ابراهیمی ادامه داد: درخواست تخصیص نهاده‌های یارانه‌ای علاوه بر سهمیه ها، اعطای تسهیلات کم بهره مدت دار به تشکل‌های دامی، تخصیص اعتبار جهت آبرسانی و تأمین و حمل آب شرب برای دام روستا‌ها و عشایر در حال پیگیری است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان خوسف گفت: کشت گیاه دارویی بابونه و گل محمدی در منطقه خوسف عملکرد خوب و رضایت بخشی را برای کشاورزان داشته  و امسال مبلغ یک میلیارد تومان از محل برداشت گل محمدی عاید کشاورزان این بخش می شود.

«سید حسن رضوی»، اظهار کرد: در شهرستان خوسف حدود 28 هکتار از اراضی بخش کشاورزی زیر کشت محصول گل محمدی است که سالیانه از هر هکتار حدود یک و نیم تن گل برداشت می شود.

وی با بیان اینکه 80 نفر به صورت مستقیم در بحث کشت و کار گل محمدی در خوسف فعالیت دارند، افزود: مبلغ یک میلیارد تومان از محل برداشت گل محمدی عاید کشاورزان مشغول کشت این گل هستند می شود.

وی با اشاره به کشت گیاه دارویی بابونه در شهرستان خوسف، بیان کرد: گیاه دارویی بابونه یکی از گیاهانی است که طی دو سال اخیر در شهرستان خوسف به صورت الگویی و ترویجی در سطح  دو  هزار متر مربع  کشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خوسف تصریح کرد: از هر هکتار حدود دو تن گیاه باباونه برداشت می شود و در هر هکتار به طور متوسط 50  میلیون تومان درآمد برای کشاورزان خواهد داشت.

رضوی با بیان یانکه گیاه دارویی بابونه نیاز آبی کمی دارد، گفت: با توجه به اینکه منطقه خوسف  اقلیم کم آبی دارد، این گیاهان دارویی که نیاز آبی کمی دارند، درآمد بیشتری را نصیب کشاورزان خواهد کرد.

وی بیان کرد: گیاه دارویی بابونه  در دو مرحله  در فصل های زمستان و بهار کشت می شود، و در چهار یا پنچ چین در فصل های بهار و پاییز می توان از آن برداشت کرد.

مدیر جهاد کشاورزی خوسف تصریح کرد: کشت گیاه دارویی بابونه و گل محمدی در منطقه خوسف عملکرد خوب و رضایت بخشی را برای کشاورزان داشته است،  لذا کشاورزان می توانند با توجه به شرایط کم آبی منطقه این دو محصول را کشت کنند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان فردوس گفت: پروژه اعتبارسـنجی مدل پیش آگاهی پروانه چوبخوار پسته برای اولین بار در شهرستان فردوس در سال زراعی ۹۹-۹۸ با بهره گیری از توان بخش خصوصی (کلینیک گیاهپزشـکی نوآوران سرسبزی شهرستان فردوس) انجام شد و در سال جاری نیز این طرح به منظور شناسایی بیولوژی و لزوم کنترل به موقع این آفت خطرناک در حال اجرا می باشد.

موسی سلیمانی افزود:آفت پروانه چوبخوار پسته 1 نسل در سال دارد، زمستان را به صورت لارو داخل سرشاخه های جوان پسته می گذراند لاروها از اواخر بهمن تا اواسط اسفند ماه از شاخه ها خارج و روی سرشاخه ها در نزدیکی جوانه های پسته تبدیل به شفیره می شوند خروج پروانه از شفیره بسته به شرایط آب وهوایی منطقه از اواخر اسفند تا اواسط فروردین ماه ادامه پیدا می کند در سالهای اخیر حذف دشمنان طبیعی بر اثر کاربرد بی رویه و غیر اصولی آفت کش ها در باغات پسته، ضعف عمومی ناشی از تنش های آبی و خشکسالی در بسیاری از باغات و افزایش سیستم تک کشتی ، شرایط را برای طغیان و خسارت شدید این آفت فراهم کرده است و در حال حاضر پروانه چوبخوار پسته در زمره آفات درجه یک پسته در برخی از مناطق پسته کاری کشور و شهرستان به حساب می آید. از آنجایی که محصول پسته دارای اهمیت استراتژیک و صادراتی می باشد و باقیمانده سموم در آن مساله ساز است لذا کاهش تعداد دفعات سمپاشی با تعیین زمان دقیق سمپاشی در برنامه مدیریت تلفیقی آفات پسته ضروری می باشد.

موسی سلیمانی گفت:برای نیل به این هدف و پیش بینی زمان و مکان ظهور آفت و تعیین دقیق زمان مبارزه، یک دستگاه دیتالاگر هواشناسی به منظور جمع آوری داده های دما و رطوبت در یکی از باغات پسته شهرستان واقع در روستای طاهرآباد نصب گردید و با استفاده از دستورالعملهای ارسالی توسط سازمان حفظ نباتات، داده های هواشناسی ارسالی توسط دستگاه دیتالاگر  و همچنین نصب تله فرمونی پروانه چوبخوار پسته و انجام بازدید های دوره ای از باغ محل اجرای طرح توسط ناظر بخش خصوصی، تاریخ ظهور و همچنین پیک پرواز آفت به پسته کاران منطقه جهت مبارزه اصولی و در زمان مناسب و با توجه به توصیه های کارشناسان کشاورزی اعلام گردید.بازدید امروز135
بازدید دیروز594
بازدید هفته135
بازدید کل419588