یکشنبه     30/خرداد/1400 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر امور سرمایه گذاری سازمان  از پرداخت ۴ میلیارد و ۴۱۲ میلیون تومان تسهیلات در قالب طرح کشاورز کارت به بهره برداران بخش کشاورزی در استان خبر داد و گفت: این مقدار تسهیلات در سال جاری به ۲۹۹ کشاورز برای تامین نهاده‌های کشاورزی پرداخت شد.

مهدی فرجامی فرد افزود: در این طرح، تسهیلات برای خرید سم و کود‌های مورد نیاز کشاورزی با نرخ سود ۱۲ درصد و بازپرداخت یک ساله به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: در این طرح به ازای هر هکتار ۲۰ میلیون تومان تسهیلات به کشاورز پرداخت می‌شود.

فرجامی فرد با بیان اینکه تاکنون تنها محصولات۴ محصول باغی زیرپوشش کشاورز کارت قرار گرفت زراعی زیرپوشش این طرح بودند، گفت: امسال برای اولین بار محصولات زرشک، زعفران، پسته و عناب زیرپوشش کشاورز کارت قرار گرفتند.

مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: امسال ۱۰ میلیارد تومان سهمیه استان برای پرداخت تسهیلات در طرح کشاورز کارت به استان ابلاغ شد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهادکشاورزی نهبندان از آغاز برداشت انگور در سطح باغات این شهرستان خبرداد و گفت:  مساحت کل باغات زیر کشت انگور 260 هکتار که 220 هکتار بارور و 40 هکتار غیر بارور می باشد.

علیرضا حیدرپور با بیان اینکه برداشت برداشت ارقام مختلف انگور از هفته اول خرداد ماه(انگور روچه) آغاز می‌شود و تا آخر شهریور ماه ادامه دارد، افزود: عملکرد در واحد سطح 7500 کیلوگرم و تولید 1650 تن در سال است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه از افتتاح چندین پروژه شاخص کشاورزی بمناسبت هفته جهادکشاورزی با حضور معاون امور اقتصادی استاندار، نماینده ولی فقیه در سازمان، رییس سازمان و جمعی از مدیران استان و مسئولین شهرستانی خبر داد و گفت: پروژه احیا و مرمت قنات روستای شاج، افتتاح گلخانه نیم هکتاری در روستای شاج و همچنین افتتاح پروژه آبیاری کم فشار چاه شهید فلاحی روستای مهمانشهر از مهمترین پروژه های شهرستان زیرکوه بود.

جواد درویشی افزود: نیم هکتاری در روستای شاج با اعتباری بالغ بر ۲۵۰۰۰ میلیون ریال احداث و ریال   و ضمینه اشتغال ۱۰ نفر را فراهم کرده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان زیرکوه اظهار داشت:کشت این گلخانه سبزی و صیفی  و محل تسهیلات تبصره ۱۸ می باشد.

اکبر محمدی، مدیر آب و خاک و امورفنی و مهندسی سازمان نیز با بیان اینکه در حوزه آب و خاک، امسال در شهرستان زیرکوه با همکاری بسیج سازندگی مبلغ ۲۱۰۰۰ میلیون ریال در قنوات شهرستان هزینه گردیده است، گفت: پروژه احیا و مرمت قنات روستای شاج بالغ بر ۳۴۵۰ میلیون ریال و با حجم عملیات ۳۳۰ متر می باشد.

وی همچنین در خصوص پروژه آبیاری کم فشار چاه شهید فلاحی، با بیان اینکه این طرح به نمایندگی از دو طرح آبیاری کم فشار شهرستات با حجم عملیات ۲۸۵ هکتار و اعتباری بالغ بر ۲۳۰۰۰ میلیون ریال افتتاح گردید، افزود:پروژه شهید فلاحی در سطح ۶۰ هکتار و با اعتباری بالغ بر ۴۷۰۰ میلیون ریال می باشد.

مدیر آب و خاک و امور مهندسی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد:۴۰ درصد از اراضی شهرستان زیرکوه تحت سیستم های نوین آبیاری می باشد که از میانگین استانی بالاتر است.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه از افتتاح طرح احیاء و مرمت قنات دار سنگ و طرح انتقال آب با لوله قنات دارسنگ پایین روستای آبترش  به نمایندگی از ۱۰ پروژه قابل افتتاح در هفته جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: طرح احیاء و مرمت قنات دارسنگ پایین روستای آبترش باحجم کار کول گذاری سرگشا به طول 150 مترو کول گذاری دستی کوره قنات به طول 130 مترو بغل بری دستی به طول 130 مترو طوقه چینی به طول 70 متربا سهم بلاعوض دولت به مبلغ بالغ بر یک میلیارد و 960 میلیون ریال به بهره برداری رسید.

مریم جوادی بایگی افزود: این قنات سیل خورده و کاملا ًمسدود گردیده بود که آبدهی قنات بعد از بازسازی و نوسازی به 1 لیتر بر ثانیه رسیده است . اجرای این  طرح موجب تثبیت جمعیت و رونق کشاورزی درمنطقه شده است.

وی بیان کرد: درادامه طرح انتقال آب با لوله قنات دارسنگ پایین روستای آبترش با حجم لوله گزاری به طول 1300 متربه بهره برداری رسید که سهم بلاعوض دولت با مبلغ بالغ بر 1 میلیارد و 900 میلیون ریال که ازمحل اعتبارات ماده 10 هزینه گردیده است.

جوادی اظهار داشت: نتیجه اجرای طرح افزایش راندمان انتقال آب، کاهش تلفات انتقال آب در مسیر بوده است،که درمجموع مبلغ بلاعوض دولتی هزینه شده دراجرای این دوطرح همزمان دراین روستا بالغ بر 3 میلیارد و 860 میلیون ریال می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: درطول هفته جهادکشاورزی تعداد‌ پروژه‌ قابل‌ افتتاح‌ ۱۰‌ مورد با مبلغ کل‌ اعتبار‌ دولتی‌ هزینه‌ شده  ۱۵۶۳۶‌ میلیون‌ ریال وتثبیت‌ اشتغال‌ ۱۱۲‌ نفر بوده است.بازدید امروز182
بازدید دیروز618
بازدید هفته3701
بازدید کل453870