شنبه     02/بهمن/1400 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، عصر امروز سه شنبه(28دی1400) اعضای کانون سنگرسازان بی سنگر با رییس سازمان دیدار و گفتگو کردند.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، صبح امروز رئیس سازمان در نشست آمادگی استان به منظور تبیین قابلیت های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: محصولات مزیت دار و دیگر محصولات کشاورزی استان از جمله زرشک، زعفران، عناب، زیتون، خرما و زیره به عنوان محورهای گفتمان توسعه کشاورزی محسوب می شوند.

دکتر مهدی جعفری افزود: بهره وری آب در تولید گیاهان دارویی به عنوان عامل مهم در توسعه این محصولات محسوب می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: برای جلوگیری از خام فروشی و خام خوری نیاز به استفاده از توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

جعفری عنوان کرد: بازاریابی و بازاررسانی، حلقه نهایی فروش محصول به شمار می رود و برای حل مشکلات باید زمان معرفی گفتتمان‌سازی لازم برای فروش صورت پذیرد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان با بیان اینکه ۱۰ محصول کشاورزی ویژه خراسان جنوبی باید گفتمان سازی شود، گفت: از مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی درخواست خواهیم کرد که در حوزه تولید گیاهان شورپسند، گیاهان دارویی و گلخانه ای ورود کنند.

«مهدی جعفری» با اشاره به برپایی میز خدمت در شهرستان ها، اظهار کرد: محصولات کشاورزی ویژه استان خراسان جنوبی تنها در زرشک، عناب، زعفران خلاصه نمی شود بلکه گل نرگس خوسف، پنبه بشرویه، خرمای طبس، انار فردوس، زیتون نهبندان، عسل و بز کرکی سربیشه هم جزو محصولات ویژه خراسان جنوبی است که مردم انتظار دارند ۱۰ محصول کشاورزی ویژه استان گفتمان سازی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی باید ایران اسلامی را به اقتدار غذایی در غرب آسیا تبدیل کند و اکنون قدرت غذا از قدرت اسلحه بیشتر شده و ترکیه و اسرائیل قدرت غذایی منطقه هستند بنابراین ما باید تلاش کنیم تبدیل به قدرت غذایی شویم که یکی از برنامه ها وزارتخانه توسعه کشاورزی قراردادی است تا کود و سم و بذر را در اختیار مردم قرار می دهد و نظارت لازم را انجام می دهد و در نهایت محصول کشاورز را خریداری و هزینه نهاده ها را کسر می کند.

جعفری بیان کرد: در دنیا ۴۰ درصد محصولات کشاورزی به صورت قراردادی تولید می شود و نباید بذری در استان و کشور کشت کنیم که بازار مناسب برای آن وجود ندارد و کشاورز متضرر شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به برنامه پنج ساله وزارتخانه برای سنددار کردن زمین های کشاورزی، گفت: داده های حوزه کشاورزی درست و بر پایه واقعیت ها نیست که در این دولت باید داده ها منطقی شود تا برنامه ریزی درستی در این حوزه انجام دهیم.

وی با بیان اینکه تزار تجاری ایران در حوزه کشاورزی منفی و صادرات در این زمینه پایین است که باید دیپلماسی غذایی تقویت شود، عنوان کرد: سرمایه گذاری در بخش کشاورزی جهت تکمیل زنجیره تولید و ارزش افزوده بسیار کم است و محصولات خام فروشی و خام خوری می شود که باید این زنجیره ها را تکمیل کنیم.

جعفری با اشاره به لزوم علم‌سازی تولیدات کشاورزی استان، افزود: توجه ای به تحقیقات کشاورزی نمی شود و از مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی درخواست خواهیم کرد که در حوزه تولید گیاهان شورپسند و گیاهان دارویی و گلخانه ای ورود کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه از سال ۱۳۴۰ آب و تجارت را از کشاورزی جدا کردند و با ایجاد اصلاحات ارضی، کشاورزی رو به قهقرا رفته است، تأکید کرد: کشاورزی حوزه ای حساسیت‌زا و مدیریت‌مدار است که نمی توانیم تأخیر و تعجیل داشته باشیم یک تعلل در جوجه‌ریزی کشور را دچار مشکل می کند.

وی با اشاره به اینکه با حذف ارز ترجیحی در مدت کوتاهی با مشکل مواجه خواهیم شد اما انقلاب بهره ورزی در حوزه دام و طیور اتفاق خواهد افتاد، تصریح کرد: امروزه ۲.۵ کیلو دان به مرغ می دهیم و یک کیلو گوشت تولید می کنیم ر حالی که میانگین آن در کشور ۱.۵ کیلون دان برای تولید یک کیلو گوشت است لذا وقتی که ارز ترجیحی حذف شود و مردم مجبور باشند پول بیشتری برای نهاده بدهند مطمئناً بهره وری افزایش خواهد یافت.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: با توجه به اینکه صادرات محصولات کشاورزی منوط به اخذ گواهی استاندارد است، تقاضا برای تولید محصول گواهی شده در این شهرستان رو به افزایش است .

مریم جوادی بایگی در رابطه با تولید محصولات گواهی‌شده عنوان کرد: در زمان تولید محصولات گواهی شده، مدیریت به گونه‌ای است که پس از تولید، محصول فاقد باقیمانده سموم و آفت کش بوده، میزان آلاینده و نیترات مطابق با استاندارهای موجود و تحت نظارت و دارای شناسنامه قابل ردیابی است و امنیت غذایی جامعه را تأمین می‌کند.

وی با اشاره به این که مدیریت جهاد کشاورزی وظیفه امنیت غذایی را برعهده دارد، بیان کرد: این مدیریت در راستای تولید کمی، نقش خود را علی‌رغم محدودیت‌ها  انجام داده و در بحث کیفیت همراه و همگام با اداره بهداشت و اداره استاندارد ایران پیش رفته است.

جوادی بایگی با اشاره به اینکه این محصولات در سال زراعی جاری چهار محصول زیتون، آفتاب گردان، شوید قارچ بود افزود: سطح زیرکشت محصولات گواهی شده امسال به ۴/۵ هکتار افزایش یافته است.آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز14
بازدید دیروز518
بازدید ماه11340
بازدید کل543767