سه شنبه     07/بهمن/1399 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درمیان از کاشت 50 هکتار جو در اراضی پایاب سد رزه پس از سالها بلاتکلیفی خبر داد و گفت: از سال ۹۰ اراضی یایاب سد رزه و شرکت تعاونی ظفر پایاب رزه در حال به بلاتکلیفی به سر می‌برد و به لطف پیگیری ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی و مدیر کل محترم منابع طبیعی استان بالاخره وضعیت قرارداد این اراضی مشخص شد و در قالب ماده ۳ قانون بهره برداری از منابع طبیعی به شرکت تعاونی ظفر پایاب برای مدت معین طی یک طرح توجیهی اقتصادی واگذار گردید.

سیدمحسن نصیرایی خاطرنشان کرد: مساحت 100 هکتار از این اراضی برای کشت محصولات زراعی در نظر گرفته شده است و تمام زیرساخت های لازم برای انتقال آب و تسطیح و تجهیز اراضی از طرف سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت محترم آب و خاک سازمان برای این پروژه تخصیص اعتبار و اجرا شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان افزود: در سال گذشته علی رغم همه سیگنال های غیر ممکنی که برای کشت در دشت ناامیدی دریافت می شد ولی به لطف الهی میزان ۱۷ هکتار از اراضی زراعی زیر دست سد رزه کشت جو اصلاح شده داشته و در حد متوسط نیز برداشت شد.

نصیرائی درادامه گفت: البته علی رغم همه مشکلاتی که در برخی نقاط نظیرتقلیل فشار خط انتقال آب به وجود آمده بود و آبیاری مزارع چندین بار دچار مشکل شده بود، در سال جاری نیز مجدداً ۵۰ هکتار از این اراضی برای کشت جو آماده شد و هم اکنون زیر کشت رفته است.

وی بیان کرد: در کل شهرستان درمیان حدود ۴۰۰ هکتار زیر کشت جو می باشد و این کشت اراضی ظرفیت و توان کشت جو شهرستان را در آینده های نزدیک ۲۵ درصد افزایش خواهد داد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان زیرکوه با بیان اینکه کمبود اعتبارات مهم ترین مشکل احیا و مرمت قنوات است، گفت: اگر به بحث احیا و مرمت قنوات اعتبار خوبی تخصیص یابد قطعا شاهد تثبیت جمعیت در روستاها و افزایش حداقل ۲۰ درصدی دبی قنوات خواهیم بود.

«جواد درویشی» اظهار داشت: در شهرستان زیرکوه 437 رشته قنات وجود دارد که حدود 85 درصد آن ها حداقل یک مرتبه احیا و مرمت شدند.

مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه با بیان اینکه سال گذشته 52 رشته قنات در این شهرستان احیا و مرمت شد، افزود: در این راستا اعتباری بالغ بر 32 میلیارد ریال از محل اعتبارات سال گذشته هزینه شده بود.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال جاری 34 رشته قنات در زیرکوه مرمت و احیا می شود، ادامه داد: مرمت و احیای این تعداد از قنوات به اعتباری بالغ بر 35 میلیارد ریال نیاز دارد.

درویشی با تاکید بر اینکه نیاز اعتباری بالا جهت احیا و مرمت قنوات یکی از مهم ترین مشکلات این حوزه در زیرکوه است، گفت: امیدواریم این مشکل حل شود چرا که احیای قنوات می تواند به ماندن جمعیت در روستاها و افزایش سرمایه گذاری در روستاها کمک کند.

مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه در ادامه بیان کرد: اگر به بحث احیا و مرمت قنوات اعتبار خوبی تخصیص داده شود قطعا شاهد خواهیم بود که کشاورزی موجود در روستاها تثبیت شده است و دبی قنوات به میزان حداقل 20 درصد افزایش یافته است.

وی در پایان با بیان اینکه احیا و مرمت قنوات در پیشرفت و آبادانی روستاها بسیار تاثیرگذار است، گفت: این موضوع افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان را به دنبال دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مدیرجهادکشاورزی شهرستان بشرویه از صید  1۰۰۰ کیلوگرم ماهیان گرم آبی در این شهرستان خبر داد و گفت: این میزان تولید از سطح 400 مترمربع در یکی از مزارع پرورش ماهی مستقر در حومه  شهرستان بشرویه  صید و روانه بازار مصرف گردید.

حسین سرچاهی  افزود: در مرداد ماه سال گذشته تعداد 700 قطعه بچه ماهی گرم آبی در مزرعه مذکور رهاسازی و میزان 1تن ماهی برداشت گردید. و امید می رود که تا اواخر اردیبهشت ماه سال آینده میزان 50 تن ماهی گرمابی از 27 استخر پرورش ماهی که آماده برداشت می باشد صید گردد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس سازمان صبح امروز شنبه (۴بهمن۹۹) در دومین جلسه ستاد بزرگداشت دهه فجر، گفت: دهه مبارک فجر برای مردم ایران به واسطه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی یک عید بزرگ است.

غلامرضا قوسی با بیان اینکه باید روحیه شادابی اول انقلاب همچنان حفظ گردد، افزود: تلاش برنامه‌های اجرایی جهاد کشاورزی با همان قدرت و با همان شکوه برگزار گردد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید حفظ ارزش های نظام و جهادگران در نظر گرفته شود، اظهار داشت: از پیشکسوتان و بزرگانی که در سازمان جهاد کشاورزی که در زمان جنگ به عنوان جهاد سازندگی خدمت کرده‌اند، می‌بایست تقدیر و از تجربیات آنها استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه بهره برداران پروژه ها مردم می باشند، گفت: مشارکت مردم در افتتاح پروژه ها نقش بسیار مهمی دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در افتتاح پروژه ها مسئولین اداری هر شهرستان حضور حداکثری داشته باشند تا نظرات آنها برای پیشبرد پروژه استفاده شود.

قوسی افزود: کلیه مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها و ادارات تابعه ارتباط سازنده و موثری را با روابط عمومی سازمان برای انعکاس فعالیتهای مجموعه داشته باشند.بازدید امروز70
بازدید دیروز236
بازدید هفته306
بازدید کل382058