پنج شنبه     14/مهر/1401 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، دبیر جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی تأکید کرد: زرشک، یک هویت برای استان خراسان جنوبی است.

مهدی جعفری با تأکید بر این مطلب در آیین رونمایی از پوستر و تیزر جشنواره ملی زرشک استان، خاطرنشان کرد: امروز زرشک یک هویت برای استان است که در حوزه‌های سیاست، اقتصاد، محیط زیست و فرهنگ اثرگذار است.

وی تصریح کرد: این جشنواره در واقع ادامه زحماتی است که گذشتگان برای زرشک کشیده اند و ما در حقیقت ادامه دهنده این راه هستیم تا بتوانیم زحمات این افراد را تکمیل کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دبیر جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی با بیان اینکه آنچه امروز در حال رخ دادن است، تکمیل زحمات گذشتگان در قالب متفاوت، وسیع‌تر و گوناگون‌تر است، افزود: این جشنواره در راستای مصوبات شورای سیاست‌گذاری به ریاست استاندار و جانشینی معاون اقتصادی استانداری و عضویت همه ذی نفوذان استان شکل گرفت.

جعفری با بیان اینکه در ذیل شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه جشنواره قرار دارد و 9 کمیته با اعضای مرتبط با آن موضوع، سیاست‌‌ها را دنبال می‌کنند‌، تصریح کرد: کمیته علمی، کمیته بازارسازی و اقتصادی، کمیته پشتیبانی، گردشگری، فرهنگی و هنری و کمیته تولیدکنندگان و تشکل‌های بخش کشاورزی از جمله کمیته‌ها است.

وی با بیان اینکه امروز هزینه‌های تولید زرشک بسیار بیشتر از درآمد آن است، اظهار کرد: حلقه مهم پس از کشاورزان حلقه فرآوری است و از طرف دیگر تشکل‌های بخش کشاورزی که خرید این محصول را انجام می‌دهند، فعال هستند تا کشاورز بیش از این ضرر نکند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی و دبیر جشنواره ملی زرشک خراسان جنوبی گفت: این جشنواره 21 مهرماه در بزرگترین باغ زرشک خاورمیانه در روستای افین افتتاح می‌شود و در مدت جشنواره در پنج شهرستان پروژه‌های بسیار خوبی کلنگ زنی می شود که زنجیره تولید زرشک را کامل خواهد کرد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، طی مراسمی پوستر و تیزر جشنواره ملی زرشک با حضور دکتر اشرفی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، دکتر جعفری رئیس سازمان جهادکشاورزی و جمعی از مسئولین و مدیران استانی، تولیدکنندگان و بهره برداران زرشک استان، خبرنگاران و اصحاب رسانه، در محل باغ اکبریه بیرجند رونمایی شد.

جشنواره ملی زرشک از 21 تا 27 مهرماه در پنج شهرستان قاینات، درمیان، زیرکوه، سربیشه و بیرجند برگزار خواهد شد. آیین رونمایی از پوستر و تیزر جشنواره ملی زرشک با حضور جمعی از مدیران استان و شماری از هنرمندان و خبرنگاران برگزار شد.

آموزش بهره‌برداران، کمک به افزایش قیمت فروش با افزایش تقاضا، ایجاد شور نشاط و امید در بین زرشک‌کاران، افزایش بهره‌برداری در واحد سطح، معرفی محصول زرشک در سطح ملی، بازاریابی و فروش و جذب سرمایه گذار در زمینه فرآوری و ارزش افزوده این محصول از اهداف برگزاری این جشنواره ملی است.

آیین افتتاح این جشنواره ملی 21 مهرماه در بزرگترین باغ زرشک خاورمیانه با 2 هزار و 300 هکتار واقع در شهر افین شهرستان زیرکوه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار خواهد شد.

 خراسان جنوبی از نظر سطح زیرکشت و تولید زرشک در کشور رتبه اول را دارد و زرشک قدمت 250 ساله در این استان دارد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مهدی جعفری با بیان اینکه این روزها 50 هزار زرشک‌کار در مزارع خوش آب و رنگ زرشک کار خود را از 19 هزار هکتار باغات زیرکشت این محصول آغاز کرده‌اند، گفت: این روزها از شمال تا جنوب و تا شرق استان کشاورزان در حال برداشت این محصول هستند، محصولی خوش آب و رنگ که خواص زیادی از جمله خواص آنتی‌اکسیدانی دارد محصولی که یا به صورت تازه و یا به صورت خشک مصرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: 50 هزار بهره‌بردار کار برداشت زرشک را از 19 هزار و 485 هکتار باغات آغاز کردند.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود 84 هزار تن زرشک امسال در استان خراسان جنوبی برداشت شود، افزود: 98 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود و از 19 هزار و 485 هکتار سطح زیر کشت این محصول امسال 84 هزار تن زرشک تر بهره‌برداری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی ۲۵ واحد بسته بندی در شهرستان‌های بیرجند، درمیان، زیرکوه، قاین و سربیشه وجود دارد گفت: زرشک نوبرانه به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی ارسال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: تعداد ۸۰۰  بارگاه بهداشتی زرشک در خراسان جنوبی وجود دارد.

جعفری تعداد بهره برداران زرشک در استان را ۳۸ هزارخانوار به صورت مستقیم و ۵۰ هزاربه صورت غیر مستقیم عنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه میزان موجودی زرشک سال گذشته در انبار‌ها کمتر شده است گفت: هم اکنون  هزار و ۲۰۰ تن محصول زرشک  در سردخانه‌ها وانبار شهرستان‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برداشت زرشک تا پایان آبان ماه ادامه دارد.به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی، مهدی جعفری با اشاره به برگزاری جشنواره ملی زرشک، گفت: با توجه به تولید ۹۸ رصد زرشک کشور در خراسان جنوبی و اهمیت این محصول، بر آن شدیم تا جشنواره ملی زرشک را برگزار کنیم.

وی افزود: زمان برگزاری این جشنواره ۲۱ تا ۲۷ مهر در پنج شهرستان بیرجند، درمیان، زیرکوه و قاین و سربیشه خواهد بود و افتتاحیه در قاین و یا زیرکوه و مراسم اختتامیه در بیرجند برگزار خواهد شد.

جعفری با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره ملی زرشک که در ابعاد گسترده در نظر گرفته شده است، گفت: این جشنواره در قالب ۹ کمیته استانی و پنج کمیته شهرستانی ذیل شورای سیاستگذاری جشنواره با ریاست استاندار و دبیری سازمان جهاد کشاورزی آغاز به کار کرده است.

او ادامه داد: افتتاحیه این جشنواره در تاریخ ۲۱ مهرماه در شهرستان زیرکوه و در محل بزرگترین باغ خاورمیانه زرشک با ۲۰ کیلومتر طول و عرض ۷۰۰ متر و اختتامیه این جشنواره‌ در بیرجند با حضور مقامات عالی اجرایی و علمی کشور، سفرا، خبرنگاران خارجی و داخلی و حضور ظرفیت‌های گردشگری، فرهنگی و هنری کشور با هدف شناساندن زرشک به مردم ایران و دنیا برگزار می‌شود.آمار بازدید کنندگان

بازدید امروز201
بازدید دیروز844
بازدید ماه3319
بازدید کل711951